«Антикар’єрна» група спільно з місцевими екологами вдалась до рішучих дій ще на початку місяця — перекрила автотрасу Сімферополь—Феодосія неподалік села Ароматне. Так вони відреагували на «підготовчу» вирубку 10 гектарів лісу на горі, з якої Кримський содовий завод (м. Красноперекопськ) планує зробити величезний вапняковий кар’єр і щороку вивозити звідти близько мільйона тонн сировини. Загалом перетворити на суцільний кар’єр разом із допоміжними технічними об’єктами на місці відкритого ще за часів Союзу Північно–Баксанського родовища вапняків збираються аж 340 гектарів мальовничого ландшафту в середній течії річки Бурульча. А це — ареал розповсюдження десяти рослин, занесених у Червону книгу Криму й України.
Содовий завод «замахнувся» й на національну культурну спадщину — передгір’я густо «нашпиговане» печерними містами й найдавнішими в Європі стоянками первісних людей. Відтак плани хіміків ідуть урозріз з ухваленою ще чотири роки тому концепцією розвитку Білогірського району як курортної зони регіонального ландшафтного парку.
«Перекреслено перспективи не тільки 22 тисяч людей ( місцевих сільських жителів. — Авт.), а й усіх кримчан. Тому що знищується перспектива Криму — вихід туристичного бізнесу за межі Південного берега з його щільною урбанізацію, який уже не справляється з прийомом туристів», — заявив на позавчорашній прес–конференції у Сімферополі президент асоціації «Екологія і світ» Віктор Тарасенко. У зверненні до очільників країни та Криму ініціативна «антикар’єрна» група просить призначити розслідування та скасувати минулорічне рішення місцевого парламенту, що дав згоду на продаж спеціальних дозволів на користування надрами для видобування вапняків на Північно–Баксанському родовищі.
ДОВІДКА «УМ»
ВАТ «Кримський содовий завод» спеціалізується на виробництві кальцинованої соди марок «А» і «Б» (80% в Україні й 2,5% у світі), а також харчової солі сорту «Екстра», солі для промислової переробки та засобу для чищення «Сяйво». 89,99% акцій заводу належать OstChem Germany GMBH (Німеччина) — дочірній компанії OstChem Holding AG, яка близька до відомого бізнесмена Дмитра Фірташа.