«Крім нас у Тернополі лише двоє людей складають композиції з цукерок, але переважно це — дерева, ми вирішили піти далі, адже не любимо одноманітну роботу, тому складаємо різноманітні букети та композиції, — каже Олена. — Перший букет складали п’ять годин, найважче було прикріплювати цукерки, щоб усе виглядало акуратно та вишукано». «Ми ніколи не знаємо наперед, що у нас вийде, — додає Ольга. — Наприклад, маємо зробити весільний букет, від цього і відштовхуємося: підбираємо фатин, квіти, білі стрічки, фігурки голубів чи наречених, ну і, звісно, — цукерки, а далі — справа рук. Пам’ятаємо, ми зробили цукерковий букет своїй подрузі на весілля, їй він так сподобався, що молода поставила його у вазу за своїм столом. За її словами, вона нічого подібного не бачила раніше. Ми й самі вперше такий солодкий букет побачили у Львові. Біля вітрини провели добрячу годину, щоби детальніше все роздивитися. Коли ж приїхали додому, негайно взялися до роботи, а через п’ять годин на столі красувався букет. Чоловік Олі відразу оцінив роботу і «благословив» нас на подальші звершення. Після його слів ми вирішили не зупинятися на досягнутому, а й далі творити. Спершу в нас була проблема з матеріалами, адже, окрім солодощів, потрібні різнокольорова фольга, спеціальний папір, кошики. Знайти це все було проблематично. Проте зараз ми вже знаємо, де є якісні та потрібні нам матеріали».
«Ми знаємо всі назви цукерок, — зізнаються подруги, — зазвичай, вибираємо їх за кольором фольги: що яскравіші, то краще. Найчастіше використовуємо солодощі в синіх, білих, золотих, рожевих та червоних обгортках. Однак усе залежить від характеру композиції та віку людини, якій хочуть це презентувати. Можемо створити композицію у вигляді шоколадних слоників, ведмедиків, літачків і навіть автомобіля».
Цукеркові букети мають не тільки екстравагантний вигляд, а й не менш екстравагантні назви — «Світанок», «Інтрига», «Весняна поема», «Місячне сяйво»... Вартість одного букета становить від 50 до 400 гривень. Ціна залежить від складності роботи та кількості матеріалу. Адже в букеті може бути понад сотня цукерок. «Переважно ми купуємо шоколадні цукерки, — зауважує Олена Лисай. — З льодяниками працювати складніше, тому стараємося не використовувати їх у роботі, хоча інколи беремо чупа–чупси, які так полюбляє малеча».
Лише на одних солодких букетах дівчата не збираються зупинятися, у них ще багато ідей та планів. Якщо їм вдасться «розкрутитися», то невдовзі у їхньому відділі подарунків з’являться листівки та конверти із саморобного паперу, технологію якого вони якраз опановують, а також грошово–шоколадні дерева, цукеркові музичні інструменти та солодкі футбольні м’ячі.