В Україні знову заговорили про підвищення пенсійного віку. Принаймні такою була вимога Міжнародного валютного фонду, який у 2009 році дав Україні кредит. І Україна начебто зобов’язалася це зробити. Але не зробила. Бо це був би дуже вже непопулярний крок напередодні виборів. Тепер Україні знову треба позичати. І їй знову — тепер уже Світовий банк — радить збільшити пенсійний вік бодай для жінок із нинішніх 55 до 60 років.
Одначе віце–прем’єр–міністр Сергій Тігіпко запевняє, що «збільшувати пенсійний вік жінкам — останнє, що треба робити, поки що ми цього не плануємо». Натомість обмежити максимальний рівень пенсії 10–12 мінімальними — цілком можливо, вважає віце–прем’єр. Як і переглянути пільговий вік виходу на пенсію. «У нас є люди, які в 40, у 38 років виходять на пенсію. Чи не зарано?» — додає Сергій Тігіпко. Скажу більше: моя родичка, яка працювала операційною медсестрою, стала пенсіонеркою в 35 років! Чим думає держава, яка відправляє фахівця в розквіті сил і досвіду на «казенні харчі»? Особливо, якщо цих «харчів» на всіх пенсіонерів катастрофічно не вистачає.
На сьогодні, за словами Президента Віктора Януковича, дефіцит Пенсійного фонду становить близько 22 мільярдів гривень. Тому уряд планує повернутися до пенсійної реформи. «Пенсійну реформу було зупинено, й останні п’ять років ця сфера практично не реформувалася... У найоптимальніші строки намагатимемося, як мінімум, вирівняти українські пенсії з російськими», — каже Янукович, додаючи, що виступає за справедливий підхід у призначенні пенсій, зокрема з обов’язковим урахуванням стажу та умов роботи. Окрім того, у ході підготовки і проведення пенсійної реформи вивчатиметься світовий досвід. Про який саме досвід ідеться, Президент не уточнив. Але практично весь світ, за винятком України, Росії та Білорусі, давно працює більше, ніж до 55 років.
Голова парламентського Комітету з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва Наталія Королевська погоджується, що проводити пенсійну реформу потрібно, але не шляхом підвищення пенсійного віку. «Незважаючи на запевнення нового уряду про те, що він зробить усе можливе, щоб не допустити підвищення (пенсійного віку. — Авт.), зростає кількість коментарів про можливість такого кроку. Вважаю, що політики не повинні навіть допускати такої можливості. Це цинічно, підло і несправедливо щодо громадян України, — цитує УНІАН Наталю Королевську. — На сході України в середньому українці живуть 58 років. У моїй рідній Луганській області половина чоловічого населення і більше третини жіночого не доживає до пенсії. Як за таких умов можна допускати можливість підвищення пенсійного віку?».
Справді, за статистикою, сьогодні середня тривалість життя українців становить для жінок — 73 роки, для чоловіків — 63 роки. Якщо чоловікам підняти планку працездатності до 65 років, то чимало з них до пенсії просто не доживуть...