У вівторок у редакціях двох білоруських незалежних засобів масової інформації відбулися обшуки. Хоча скидалися вони, швидше, на пограбування — вилучення комп’ютерної техніки відбувалося з процесуальними порушеннями, а редактора сайту «Хартія 97» Наталію Радіну ще й побили.
Обшуки санкціонував прокурор Гомеля в рамках резонансної в Білорусі «мисливської справи». За нею проходять високопоставлені співробітники МВС, які проводили незаконне полювання в Гомельській області. У редакціях незалежних ЗМІ спецслужби шукали матеріали про екс–керівника обласного управління КДБ, а нині — шефа КДБ у Гродно Івана Коржа. Його нібито преса зробила причетним до справи «мисливців», зганьбивши честь і ділову репутацію кадебіста.
Слід зазначити, що під роздачу потрапили саме журналістки — в редакції газети «Народна Воля» конфіскували комп’ютер заступниці редактора Світлани Калінкіної, пізніше обшукали квартиру співробітниці цієї ж газети Ірини Халіп, а в редакції сайту «Хартія 97» найбільше дісталося редакторці ресурсу Наталі Радіній, яку невідомий співробітник міліції у масці вдарив по обличчю. «Всі міліціонери були в цивільному, при спробі увірватися в офіс поводилися по–бандитськи. Досі по обличчю мене ще не били. Симптоматично, що першого удару мені, жінці, у моїй власній країні й законно орендованій квартирі завдав міліціонер за те, що я і мої колеги виконуємо свої професійні обов’язки», — каже Наталя Радіна.
Обшуки проходили в режимі «віяла». Спочатку конфіскували техніку в редакції «Хартії 97», а вже через півгодини ті самі співробітники міліції були в «Народній Волі». Показово, що разом з міліціонерами від редакції до редакції переміщувалися одні й ті самі поняті. «Це ж непорядок. Поняті, за законом, мають бути випадковими і незацікавленими людьми. А студентки, які проходять практику в цьому самому РУВС, дуже навіть зацікавлені. І суть їхньої практики, треба розуміти, — бути штатними понятими. Як же вони потім іспит за КПК здають?» — обурюється Світлана Калінкіна.
Та конфіскацією техніки в редакціях справа не завершилася. Вже пізно ввечері міліціонери прийшли додому до журналісток. Обшуки було проведено в квартирах ще однієї заступниці редактора «Народної Волі» Марини Коктиш і в Наталії Радіної. Загалом білоруська журналістика у вівторок збідніла на 10 системних комп’ютерних блоків, кілька ноутбуків, близько півсотні компакт–дисків та старих дискет.
Самі журналісти пов’язують проведені обшуки з початком у країні президентської кампанії. Днями про своє бажання скласти конкуренцію Олександру Лукашенку заявив лідер ініціативи «Європейська Білорусь» Андрій Санніков — один із координаторів «Хартії 97» і чоловік журналістки Ірини Халіп, чию квартиру також обшукали.
«Європейський Союз повинен визнати помилковість своєї політики щодо Білорусі, — сказав учора на прес–конференції Андрій Санніков. — Досить гратися в ці ігри — вони призводять до знищення народу. Тепер увесь світ чекає реакції білоруського народу». Шанс продемонструвати свою реакцію у білорусів є 25 березня — цього дня у Мінську відбудеться демонстрація з нагоди 91–ї річниці проголошення Білоруської Народної Республіки.