«Найкраща пропозиція: робота на будівництві олімпійських об’єктів у Сочі! Потрібні геодезисти, зварювальники, електромонтери, слюсарі–сантехніки, мулярі, покрівельники, малярі. Зарплата 25—40 тисяч на місяць, проживання, харчування!» Оголошень такого типу в російських газетах останні два роки — хоч греблю гати. Після того як у липні 2007 року найпопулярніший російський курорт виборов право приймати зимову Олімпіаду–2014, влада обіцяла кинути на «стройку вєка» найкращі сили й найбільші кошти. Ще б пак — питання національного престижу!
Тепер ті будівельники та інші працівники, які спокусилися на можливість заробити великі гроші й долучитися до «справи державної ваги», з гіркотою згадують про обіцянки солодкого життя. Курортне Сочі зустріло їх далеко не тепличними умовами. Мешкаючи в повній антисанітарії й із Нового року не отримуючи зарплату, наймані робітники оголосили страйк. Як зазначає сайт Blogsochi.ru, де постійно публікують репортажі зі столиці наступних зимових Олімпійських ігор, голодування їм оголошувати немає сенсу — і так уже давно голодують.
Найбільші проблеми виникли у будівельників, які працюють на будівництві олімпійського містечка для переселенців (людей, у яких заради будівництва олімпійських об’єктів відібрали землю й житло) на вулиці Тавричеській. Генпідрядник «Москонверспром» заборгував їм зарплату за три місяці. Люди б і раді втекти з Сочі додому, але немає за що — в кишенях уже давно порожньо. У будмістечку, яке в оголошеннях із пропозиціями роботи називали «проживання», можна хіба існувати — умови там жахливі. На вулицях — по коліно грязюки, вишикувані в ряд біотуалети — загиджені по стелю, крізь щілини у вагончиках–помешканнях дме вітер. Дехто мешкає у кращих умовах — ті будівельники, яким не вистачило місця у містечку, винаймають квартири у місцевих мешканців. За які, зрозуміло, вже кілька місяців не можуть заплатити. Але добрі господарі не лише не виганяють невдах–квартирантів, а ще й підгодовують їх.
Як пише «Новая газєта», і раніше замість обіцяних 25 тисяч рублів працівникам платили по 7—9. При цьому представники «Москонверспрому» запевняють: будівельники не виконали контракт, до якості їхньої роботи є претензії, але гроші їм усе одно виплатили. А ті, хто сьогодні страйкує і протестує, нібито вже й не працівники давно — їх звільнено.
«Та як не працівники — робота є постійно, тільки зарплати немає!» — обурюються люди, які опинилися фактично в ситуації Ровшана і Джумшута з пародійного серіалу «Наша Раша». Їх підтримують субпідрядники, яких раніше було 9 фірм, а тепер залишилося тільки дві. «Ми ж до 10—12–ї ночі працювали, і понаднормову роботу обіцяли оплатити окремо. Але підманули, — скаржиться кранівник Сергій Дихалов. — Мені вже 90 тисяч зарплати заборгували. А я вдома брав кредит на навчання дітей — тепер сплачувати нічим. Та що там казати — і додому–то повернутися не можу»...