Представники міськдержадміністрації надали пакет документів щодо створення вільної зони до адміністрації Президента Віктора Януковича. «Нова влада зацікавилася цією ініціативою, і на цей момент пройдено дві третини шляху до початку реалізації проекту», — зазначають севастопольські чиновники.
Це повідомлення можна вважати сенсаційним — питання про надання Севастополю особливого економічного статусу обговорюють із 1992 року. За цей час було розроблено близько двох десятків проектів, частина з яких пройшла всі стадії узгоджень із центральною владою, однак жоден не було реалізовано. Якщо в 1995 році ідею заблокували депутати міськради, яких звинувачували в корупції, то пізніше ВЕЗи та ТПРи заборонили на законодавчому рівні. Наприкінці своєї каденції Кабмін Юлії Тимошенко, який раніше ініціював закриття вільних економічних зон, підготував законопроект, який мав дозволити їхню роботу. Команда ж чинного Президента завжди виступала за «зони»: свого часу кілька їх діяло в Донецькій області, і саме до них правоохоронці мали найбільше запитань.
«Доцільність створення вільної економічної зони в Севастополі обґрунтована і географічним положенням міста, і його економічними зв’язками з десятками країн світу», — відзначає заступник голови міської держадміністрації Володимир Казарін.
Чиновник упевнений, що надання місту особливого статусу приверне іноземний капітал. «Сподіваємося на продовження і розвиток співпраці з росіянами. Але, випереджаючи звинувачення псевдопатріотів, скажу, що ВЕЗ не орієнтована на певну країну — ми запрошуємо всіх. Зараз на завершальній стадії підготовки пакет угод про будівництво разом із китайцями найбільшого в басейні Чорного моря контейнерного терміналу. У цьому контексті важливо, щоб державні гарантії були стабільними, діяли не менше 25 років, а краще — всі 50. У такому випадку Севастополь перетвориться на точку стрімкого економічного зростання в масштабах усієї України», — підсумував він. Залишається тільки сподіватися, що тіньові схеми, які активно відпрацьовували у ВЕЗах, залишилися в минулому.