Окрім традиційних почестей, у день інавгурації новообраний Президент Віктор Янукович отримав ще один приємний дарунок. Після молебня у Києво–Печерській лаврі, який відслужив високий московський гість, предстоятель Російської православної церкви Кирил, митрополит УПЦ МП Володимир подарував Януковичу перстень–печатку київського князя Всеволода, сина Ярослава Мудрого. Сам Ярослав, за словами ієреїв УПЦ Московського патріархату, отримав цей перстень із рук візантійського імператора Константина Мономаха у 1043 році.
У допитливих журналістів одразу виникло питання, як така унікальна історична пам’ятка потрапила до митрополита Володимира і наскільки законно дарувати такі цінні речі. Як з’ясувала «УМ», єдине, що могло б виправдати тих, хто дарував, і того, хто прийняв, — це якби перстень виявився підробкою.
Як пояснили кореспонденту «УМ» у прес–службі УПЦ МП, митрополит Володимир нічого Януковичу не дарував, а лише «благословив дар». Хоча офіційна інтернет–сторінка церкви вперто свідчить, що «Блаженнійший Митрополит Володимир подарував Віктору Януковичу перстень–печатку Київського князя Всеволода». Насправді ж, стверджують речники Володимира, нового главу держави вшанували дорогим презентом відомий колекціонер та бізнесмен Микола Платонов і Закрите акціонерне товариство «Музей національного культурного надбання «Платар». «Платар» розшифровується як «Платонов–Тарута», адже заснували музей нині покійний батько Миколи Платонова Сергій Платонов та мільярдер, голова ради директорів компанії «Індустріальний союз Донбасу», Сергій Тарута.
Колекція «Платар» об’єднує численні трипільські пам’ятки, скіфо–сарматські, давньоруські та інші історичні коштовності. Коли два роки тому їх вивезли на показ за кордон, на виставці у Варшаві навіть виник скандал. Польські археологи захоплювалися унікальними експонатами, але обурювалися, що вони скуплені у випадкових людей — «чорних археологів» та «грабіжників могил». Цього не заперечує і Микола Платонов, який в інтерв’ю «Інвест–газеті» розповідав: «Батько вирішив, що якщо митниця й правоохоронні органи не можуть боротися з контрабандною переправкою культурних цінностей, то це треба зробити суто економічним способом». Тобто скуповуючи до власної колекції.
Однак, за законом, усі археологічні знахідки на території України автоматично належать державі. Тобто колекціонери не мають права мати у власності візантійський перстень князя Всеволода, а тим більше дарувати його будь–кому за власним бажанням. «Археологія у нас поза законом. Це означає, що немає ніяких законних підстав для володіння пам’ятками археології у приватних колекціях», — розповідає джерело «УМ» у Національному музеї історії України. Якщо людина знаходить якусь цінність сама — вона зобов’язана принести її на державну експертизу й отримати свої 25 відсотків вартості відшкодування. А знахідка переходить до музею. «Якщо ж людина купує щось таке на ринках — то це просто скуповування краденого», — зазначає експерт. За його словами, на практиці виходить так, що музеї не мають грошей для виплати 25 відсотків вартості знахідки, і та залишається у приватних руках.
Утім деякі спеціалісти взагалі сумніваються у справжності персня, подарованого Віктору Януковичу. Археолог Максим Левада зазначає, що ініціали візантійського імператора на персні розміщені правильно, а не «задом наперед», як має бути на печатці, щоб виходив правильний відбиток на папері чи сургучі. Печатки також мають заглиблену форму, а не випуклу, як перстень Януковича, пише газета «Лівий берег». Пан Левада й з історичної точки зору піддає сумніву можливість того, щоб імператор Константин Мономах подарував печатку князю Ярославу Мудрому. «Уявити собі, щоб візантійський імператор подарував кому–небудь свій перстень–печатку при укладенні мирного договору так само складно, як уявити, що Віктор Янукович дарує печатку Президента України комусь із глав держав на пам’ять про церемонію інавгурації», — каже археолог. На його думку, країною «ходять» кілька таких підробних перснів. Лише в тому разі, якщо перстень — фальшивка, у презентуванні його Президенту немає ніякої крамоли.