Міністерство охорони здоров’я визначило перелік харчових продуктів, які обов’язково перевірятимуть на вміст генетично модифікованих організмів (ГМО). Як повідомляє Міністерство економіки, до зазначеного переліку ввійшли сировина та продукти, які з неї можуть вироблятися. Зокрема, соя, кукурудза, картопля, томати, кабачки, диня, папайя, цикорій, цукровий буряк, ріпак, пшениця, соняшник, рис, харчові добавки, вироблені з ГМО, та харчові продукти для спеціального дієтичного споживання, отримані з ГМО.
Досить несподівано у список потрапили... льон та бавовна. Невже ми й шкарпетки купуватимемо з позначкою «без ГМО»? Одначе фахівці заспокоюють: у даному випадку йдеться лише про перевірку олії, яку виробляють із бавовни та льону. Окрім того, останню культуру ще й застосовують у народній медицині (в аптеках продається насіння льону).
Наразі цей список ще не затверджено, його попередньо мають узгодити з відповідними центральними органами виконавчої влади. Експерти пояснюють, що потреба в цьому переліку з’явилася, коли набрали чинності закони щодо інформування громадян про наявність у харчових продуктах ГМО. Після цього, зазначає Мінекономіки, Україна стала першою країною у світі, яка зобов’язала виробників та імпортерів харчових продуктів указувати позначку «без ГМО» у маркуванні всіх без винятку харчових продуктів, навіть тих, в яких ГМО не може бути ані теоретично, ані практично (сіль, питна та мінеральна вода тощо). «Запровадження обов’язкового маркування харчових продуктів позначкою «без ГМО» не відповідає європейському законодавству та призведе до невиправданих мільйонних витрат коштів виробників харчових продуктів», — вважає міністр економіки Богдан Данилишин. Уже сьогодні торговельні підприємства почали відмовлятися від вітчизняних та імпортних харчових продуктів, що не містять позначки «з ГМО» чи «без ГМО». За словами Богдана Данилишина, така ситуація може призвести до дефіциту продуктів харчування і значних збитків виробників й імпортерів харчових продуктів. Адже вартість одного випробування харчового продукту на вміст ГМО становить від 600 до 800 гривень.