Одному з найкривавіших конфліктів сучасності — громадянській війні у суданській провінції Дарфур — ось–ось може бути покладено край. Президент Судану Омар аль–Башир підписав рамкову угоду про припинення вогню з найбільшою з повстанських сил Дарфуру — Рухом справедливості і рівності. Незважаючи на те, що інше велике угруповання повстанців від участі в діалозі відмовилося, у світу, який уже давно стомився стежити за кривавими дарфурськими розборками, з’явилася надія на врегулювання ситуації.
Громадянський конфлікт у Дарфурі триває з 2003 року — відтоді, як темношкіре населення провінції повстало проти утисків із боку центральної влади. Внаслідок численних збройних сутичок місцевих землеробів із загонами арабських бойовиків, яких підтримує уряд, загинуло вже понад 200 тисяч людей, близько 2 мільйонів із 5–мільйонного населення провінції стали біженцями. До всього упродовж 21 року в Судані тривала громадянська війна між Півднем та Північчю — під час цього конфлікту, який де–юре завершився у 2005–му, загалом загинуло до півтора мільйона осіб.
Підписанню історичної домовленості сприяло посередництво сусідньої із Суданом Республіки Чад, яку суданська влада раніше звинувачувала в постачанні зброї й підтримці повстанців, та Катару. Власне, саме в Катарі відбулася урочиста церемонія підписання угоди. Щоправда, це лише попередня домовленість. Остаточний договір сторони зобов’язалися скріпити «автографами» до 15 березня — щоб встигнути підготуватися до виборів, які, згідно з укладеною 2005–го програмою примирення, мають відбутися в Судані у квітні цього року.
Як свідчить рамкова угода, у договорі буде викладено план реформування адміністрації Дарфура й навіть більше того — схему розподілу влади «на всіх рівнях». Це означає, що повстанцям обіцяно певну кількість портфелів у кабінеті міністрів Судану. Також влада повинна скасувати смертні вироки сотні бойовиків Руху справедливості й рівності, які два роки тому напали на місто Омдурман, де засідає суданський парламент. Повстанський рух, зі свого боку, обіцяє закинути зброю і «перекваліфікуватися» у політичну партію. Щоправда, декому з повстанців зброя таки знадобиться — влада погодилася інтегрувати їх у суданську армію.
Нагадаємо, рік тому Міжнародний трибунал ООН у Гаазі вперше у своїй практиці видав ордер на арешт чинного глави держави — президента Судану аль–Башира, якого звинуватили у скоєнні воєнних злочинів у Дарфурі. Однак до Катару аль–Башир виїхати не побоявся — ця країна Перської затоки не підписувала меморандуму про створення Міжнародного трибуналу, тому не зобов’язана заарештовувати на своїй території людей, оголошених ним у розшук. Після підписання угоди емір Катару Хамід аль–Тані на радощах заявив, що його країна пожертвує 1 мільярд доларів у фонд відновлення Судану.