Пройшовшись по виробниках цукру, Антимонопольний комітет звернув увагу й на інші складові «продуктового кошика»: гречку та овочі. «Я дав доручення здійснити перевірки обґрунтованості зростання цін на гречку», — заявив учора виконувач обов’язків голови АМКУ Олександр Мельниченко. За даними комітету, ціна на цю крупу за першу половину лютого виросла більш ніж на 10 відсотків: у столиці кілограм гречки вроздріб коштує 5,6 гривні, а в регіонах подекуди «зашкалює» й за 7 гривень.
Зростання цін антимонопольники пояснюють не тільки «ажіотажним попитом з боку населення», а й «спекуляціями, які почалися на його хвилі». Каталізатором попиту, як і у випадку з іншими категоріями товарів, послужив безпрецедентний стрибок цін на цукор.
Експерти відзначають, що до подорожчання підштовхнув ще й досить невеликий урожай гречки в 2009 році: господарства всіх категорій зібрали 0,189 мільйона тонн цієї культури.
Проте навіть ці обсяги не потрапили на внутрішній ринок: завдяки курсовій різниці, виробникам було вигідніше збувати продукт за кордон. За прогнозами експертів, цього року на зовнішні ринки вивезуть більше половини всього вирощеного врожаю. Нестачу ж крупи на внутрішньому ринку доведеться покривати гречкою з Росії, Грузії, Вірменії, Туркменістану та Молдови.
Також Олександр Мельниченко наголосив, що відіслав керівникам облдержадміністрацій та міській владі Києва і Севастополя листи «з проханням вирішити проблему доставки овочів до споживачів». «Я розраховую на адекватну і швидку реакцію керівників місцевих органів влади на це моє звернення», — наголосив в.о. голови АМКУ.
Проблеми з постачанням виникли через несприятливі погодні умови та низький рівень транспортної інфраструктури. Вийти з ситуації можна просто — «провести продуктові ярмарки, на яких селяни і фермери зможуть реалізувати свою продукцію за доступними для населення цінами». А окрім того — повідомляти Комітет про зловживання на місцевому ринку, а також — підприємців і населення.
Нагадаємо, що, згідно з офіційною статистикою, ціни на овочі в грудні минулого року виросли на 6,1 відсотка, а в січні цього — більш ніж на 14. Варто відзначити, що роздрібні ціни на овочі в торгових мережах за останні кілька місяців значно перевищили зростання цін, зазначене в офіційній статистиці.
ДО РЕЧІ
Цукор «з–за бугра»
Закарпатські податківці разом із прикордонниками вилучили з незаконного обігу «сусідський» цукор на півмільйона гривень, повідомили в Управлінні податкової міліції Державної податкової адміністрації в Закарпатській області.
«Негайним реагуванням на інформацію про незаконний обіг цукру–піску був виїзд оперативно–слідчої групи УНМ ДПА в області та прикордонників на складські приміщення в Чоп, які належать одному зі спільних підприємств. Там виявили 45 тонн 120 кілограмів цукру–піску угорського і хорватського виробництва», — повідомили в податковій міліції.
Податківці додали, що документів, які б засвідчували власника або походження цукру–піску, отримати не вдалося. «Товарно–матеріальні цінності, приблизна вартість яких становить 450 тисяч гривень, передані на відповідальне зберігання», — зазначили в управлінні.