«Повелитель» над «Аватаром»

23.02.2010
«Повелитель» над «Аватаром»

Кетрін Бігелоу стала першою в історії премії BAFTA жінкою, яка забрала «золоту маску» в номінації «найкращий режисер». (Фото Рейтер.)

Попри комерційний успіх і найбільші в історії кінематографу касові збори (2 мільярди 390 мільйонів доларів станом на вчора) «Аватар» Джеймса Камерона — не найкращий фільм минулого року. Такими є підсумки церемонії вручення премій британської Академії кінематографічних та телевізійних мистецтв (BAFTA), яка відбулася у неділю ввечері в лондонському Королівському театрі опери і балету. Ця премія вважається однією з найпрестижніших у світі кіно, а оскільки її лауреатів визначають незадовго до вручення «Оскарів» (цього року, нагадаємо, американські кіноакадеміки роздаватимуть «золотих чоловічків» 7 березня), до церемонії прикута особлива увага.

Як повідомляє Бі–Бі–Сі, головна боротьба знову, як це вже було під час вручення «Золотих глобусів», розгорнулася між двома стрічками: «Аватаром» та воєнною драмою «Повелитель бурі» режисерки Кетрін Бігелоу. Обидві стрічки номінувалися у восьми категоріях (і мають найбільше — по дев’ять — номінацій на «Оскара»), а змаганню між ними особливої пікантності додавав той факт, що Камерон і Бігелоу в 1989—1991 роках були одружені.

Якщо «Золотий глобус» у головних номінаціях дістався Камерону, то британські кіноакадеміки вирішили суперечку на користь його екс–дружини. Фільм Бігелоу про війну в Іраку здобув шість нагород: як найкращий фільм року, за найкращі режисуру (Кетрін стала першою жінкою–лауреатом у цій категорії за всю історію BAFTA ), сценарій, звук, операторську роботу та монтаж. «Аватар» задовольнився двома нагородами в другорядних категоріях — за спецефекти та декорації.

Найбільшим розчаруванням вечора став фільм «Виховання почуттів», який із восьми номінацій переміг лише в одній — Кері Малліган забрала премію як найкраща виконавиця головної ролі. Найкращим актором визнано 49–річного Коліна Ферта за роль ученого–гомосексуаліста у фільмі «Самотній чоловік». Ця стрічка, події якої розгортаються в Лос–Анджелесі 60–х років минулого сторіччя, є режисерським дебютом відомого дизайнера Тома Форда.

Нагорода за найкращий адаптований сценарій дісталася стрічці «Вище неба» із Джорджем Клуні в головній ролі. Кращим актором другого плану визнано Крістофера Вальца за роль у «Безславних виродках» Квентіна Тарантіно, а серед жінок у відповідній номінації перемогла темношкіра Монік за роль у біографічній драмі режисера Лі Деніелса «Безцінна». Найкращим британським фільмом стала стрічка «Акваріум», зарубіжним — французька картина «Пророк». Спеціальну премію за видатний внесок у мистецтво кіно вручили британській акторці та громадській діячці Ванессі Редгрейв.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>