Цього разу це було вже 50-те, отже ювілейне, засідання Ради командувачів прикордонних військ країн-учасниць Співдружності. Зібратися головних прикордонників змусило питання щодо об'єднання зусиль для ефективнішої боротьби з міжнародним тероризмом і проявами екстремізму. Адже з огляду на останні події в Узбекистані (до речі, ця країна не взяла участі в засіданні) проблематика тероризму набуває нового значення. Але це не єдине лихо, що загрожує Європі зі Сходу. Через той самий Узбекистан з Афганістану до країн СНД постійно потрапляють наркотики. Ледь знищується один канал, як наркобарони налагоджують інший. Як повідомив журналістам голова Координаційної служби ради командуючих прикордонними військами Віталій Грицан, на засіданні нарешті було узгоджено план спільної спецоперації прикордонників у Центральноазіатському регіоні проти наркобізнесу. Операція запланована на червень цього року і триватиме близько 20 днів.
Слід зазначити, що рішення, прийняті командуючими, мають характер рекомендацій, які ще треба узгодити у суміжних відомствах і службах. Але інформація, якою прикордонники обмінюються між собою, багато чого варта. Так, на думку голови Державної прикордонної служби України Миколи Литвина, саме у створенні інформаційних аналітичних баз і своєчасній поінформованості прикордонників із різних країн і полягає найефективніша протидія і тероризму, і наркобізнесу, і транскордонній злочинності взагалі. І якщо в багатьох країнах не знають реальної чисельності іноземців, що перетнули кордони на в'їзді-виїзді, то для України це вже давно не проблема, адже імміграційні картки з'явилися у нас чи не найперше.
Микола Литвин також запевнив, що, незважаючи на збільшення кількості українських гостей і пропущених машин, ніхто не збирається нарощувати чисельність «зелених кашкетів» на наших кордонах, як і створювати проблеми транспортному руху. Панацея знову ж таки в обміні інформацією і відповідному реагуванні на неї.
Довідка «УМ»
Лише за перший квартал цього року через державний кордон України пропущено майже 11 мільйонів осіб, що на 23 відсотки більше, ніж минулоріч. Кількість пропущених машин перевищила 2,6 мільйона одиниць — таким чином транспортний потік зріс на 28 відсотків. За незаконний перетин кордону затримано понад 1600 порушників. Кожного другого з них прикордонники виявили на кордонах із Росією, Білоруссю та Молдовою. Кількість авіаперевізників, притягнених до адміністративної відповідальності за порушення правил ввезення в Україну іноземців, зросла у 2,5 раза, загальна сума штрафів, накладених на них, становить понад 600 тисяч гривень.