Болгарія не веде конкретних двосторонніх переговорів зі США щодо розміщення на своїй території елементів американської протиракетної оборони. Про це заявив в ефірі болгарського телебачення міністр зовнішніх справ країни Ніколай Младенов у відповідь на нещодавні повідомлення преси про наміри США розмістити елементи ПРО на території Болгарії. Тоді прем’єр–міністр Бойко Борисов запевнив, що підтримує таку ідею, хоча остаточне рішення — за парламентом Болгарії та Єврокомісією.
Утім, за словами Ніколая Младенова, поки що йдеться лише про загальну протиракетну оборону для всіх країн НАТО, і єдине, про що Болгарія справді веде переговори, — це «про те, як ця система виглядатиме концептуально».
Окремо глава болгарського МЗС наголосив на тому, що ймовірне розміщення ракет на території його країни не загрожуватиме Росії й не буде спрямоване проти загрози, яка звідти походить. «Навпаки, ті загрози, які існують для нас, точно так само існують і для наших російських друзів», — сказав Младенов.
Попри те, що Болгарія вже є членом НАТО і Євросоюзу, вплив Росії на Софію залишається дуже значним, і образити Кремль там дуже бояться. Але в Росії запевнення колишніх союзників викликають скепсис. Після того як і президент Румунії Траян Бесеску заявив про згоду розмістити елементи ПРО США на румунській території, у Москві зажадали від Вашингтона пояснень. А постійний представник РФ при НАТО Дмитро Рогозін у своєму блозі на сервісі «Твіттер» висловився ще однозначніше: «Американці та їхні союзники знову хочуть оточити барліг російського ведмедя. Скільки разів треба нагадувати, як це небезпечно?! Ведмідь вилізе й надає по дупі цим горе–мисливцям!».
У Вашингтоні, в свою чергу, також намагаються переконати Кремль, що американська ПРО в Європі не спрямована проти Росії. «У Росії глибоко вкоренився скептицизм, але ми й надалі надаватимемо Москві факти на підтвердження наших добрих намірів. Хоча розуміємо, що це — довгий і важкий шлях», — заявив заступник міністра оборони США Александр Вершбоу. Він вкотре наголосив, що система протиракетної оборони, яку Вашингтон створює в Європі, орієнтована передусім проти небезпеки, яка походить з Ірану. Також речник Пентагону запевнив, що Вашингтон досі не звертався до Болгарії з прямою пропозицією розмістити елементи ПРО в цій країні.
А ТИМ ЧАСОМ...
У новому договорі про скорочення наступальних озброєнь Росія та США зафіксують безпрецедентно низький рівень СНО. Про це вчора заявив міністр зовнішніх справ РФ Сергій Лавров. Напередодні начальник генштабу збройних сил Росії генерал армії Микола Макаров повідомив, що договір щодо СНО готовий на 97 відсотків. Залишилося узгодити тільки «деякі більш технічні моменти» — зокрема, про взаємозв’язок СНО і ПРО.