Дані судової статистики за минулий рік мимоволі примушують здригнутися. У 2009 році Апеляційний суд Вінницької області розглянув 24 кримінальні справи, в яких підсудних притягували до відповідальності за так звані «кваліфіковані вбивства», тобто такі, що характеризуються підвищеною суспільною небезпечністю. Із них п’ятеро засуджених — це люди, що один раз уже були засуджені за такий самий злочин і вийшли з колоній або після закінчення терміну покарання, або після умовно–дострокового звільнення. Тобто йдеться про рецидивістів, які не стають на шлях виправлення.
Для виразності картини її можна порівняти з попередніми роками: у 2008 році Апеляційний суд розглядав 20 таких справ, у 2007–му — 22 справи, і кожного року на лаві підсудних опинявся лише один убивця–«рецидивіст»!
Матеріали ж самих судових справ показують: ті, що вже один раз переступили межу, яка відділяла їх від нелюдів, здатні зробити це вдруге набагато легше. Більше того, часто вони позбавляють життя іншу людину із зовсім незначного приводу. Двоє з п’ятірки–2009 з легкістю вкоротили віку членам родини, з якими склалися неприязні стосунки, ще один — випадковому знайомому, з яким разом купив пляшку горілки, а потім під час спільної пиятики посварився.
А от у двох випадках мотиви злочинів узагалі вражають. Так, житель міста Ямпіль, який гостював у приятеля разом зі співмешканкою, вирішив відправити жінку додому, однак та вже настільки «накачалася» оковитою, що самостійно не могла йти. Це чоловіка розлютило, і він так побив супутницю життя, що шансів вижити у неї не залишилось. Другий підсудний під час лікування у протитуберкульозному диспансері задушив сусіда по палаті, бо той... скаржився на життя і цим його дратував!
Логічно припустити, що втретє ці самі злочинці ще з більшою легкістю зазіхнуть на чуже життя. І в декого з них такі шанси можуть з’явитися, бо державні інституції, від яких залежить захист суспільства, іноді проявляють до особливо небезпечних злочинців малозрозумілу лояльність. Для прикладу можна звернутись до вже згаданого жителя Ямполя. Апеляційний суд області засудив його до довічного позбавлення волі, але вердикт Верховного Суду скоротив ув’язнення до 15 років. А на волю він може вийти ще раніше...