Сотні тисяч людей вийшли вчора на вулиці Тегерана — відзначити 31–шу річницю Ісламської революції. Але в їхніх лавах не було святкової одностайності. Як повідомляє агенція «Рейтер», більшість іранців узяли участь у святкових заходах, організованих урядом, а менша частина — в опозиційних маршах противників режиму на чолі з минулорічним кандидатом у президенти Мірхусейном Мусаві. Державне телебачення Ірану демонструвало лише святкові картинки з центральної столичної площі Азаді (площа Свободи), де сотні тисяч людей розмахували державними прапорами і тримали портрети верховного лідера Ірану, аятоли Алі Хаменеї.
Перед учасниками цього зібрання зі святковою промовою виступив президент Махмуд Ахмадінеджад, який під збуджені вигуки натовпу оголосив: «Іран став ядерною країною!» За словами глави держави, завод у місті Натанз має можливості збагачувати уран не лише до 20 відсотків, як зараз, а й до значно вищих рівнів очистки. Ахмадінеджад пообіцяв, що в недалекому майбутньому виробництво збагаченого урану збільшиться втричі. Але не уточнив, чи йдеться в тому числі й про збагачення до рівня 90 відсотків (нагадаємо, саме такий уран потрібен для виготовлення ядерної зброї).
Опозиція вийшла на вулиці з не найкращим настроєм. Упродовж кількох тижнів вартові Ісламської революції (елітної революційної гвардії Ахмадінеджада) влаштовували нічні рейди та облави, під час яких заарештували щонайменше тисячу опозиційних активістів — передусім журналістів, фотографів, студентів та борців за права жінок. За даними «Міжнародної кампанії за права людини в Ірані», арешти відбувалися на підставі наказу від червня минулого року, коли після президентських виборів у Тегерані почалися масові виступи опозиції. Деякі прозахідні ісламські ЗМІ також повідомляють, що минулого місяця на засіданні політичної верхівки країни Ахмадінеджад погодився з пропозицією надати проурядовим напіввійськовим угрупованням ісламської міліції («басіджам») право самостійно ухвалювати політичні рішення про переслідування противників режиму.
Іран перебуває в розпалі найбільшої політичної кризи за останні тридцять років. Учора Тегеран був переповнений поліцією, співробітниками спецслужб та вартовими революції. Над містом кружляли поліцейські гелікоптери. Головний поліцейський Есмаїл Ахмаді–Могхаддам попередив, що в разі будь–яких заворушень чи проявів громадської непокори поліція і «басіджі» кидатимуть винних у в’язниці до 9 квітня.
Оскільки під час минулорічних виступів опозиція повідомляла про події в Ірані через інтернет, учора в країні фактично повністю було перекрито доступ до всесвітньої мережі, тому інформації про вчорашні події мало. Новини викладав переважно опозиційний сайт Iran Green Voice, сервер якого знаходиться за межами Ірану.
Згідно з цими повідомленнями, виступи опозиції відбулися в багатьох іранських містах, але наймасовішими акції були в Тегерані та місті Табріз на півночі країни. Маніфестанти традиційно скандували «Смерть диктатору». Опозиційні веб–сайти So far, No clashes та Jaras повідомляють, що поліція застосувала проти демонстрантів водні гармати і сльозогінний газ, на вулицях столиці лунали постріли. У центрі Тегерана представники іранської служби безпеки побили одного з лідерів опозиції Мехді Карубі. Його сина та онуку колишнього духовного лідера Ірану аятоли Хомейні Захру заарештовано. За даними сайту Jaras, жорстоко побито також екс–президента Ірану, реформатора Мохаммада Хатамі.