Ціни на цукор в Україні повільно, проте впевнено повзуть догори вже кілька місяців — виною тому дефіцит солодкого піску на ринку. Аналітики ринку впевнені, що знизити ціни може якнайшвидший імпорт чи розподіл квоти на переробку тростинного цукру. Замість цього урядовці традиційно запровадили мінімальні ціни на продукт, проте в даних умовах цей захід ніяк не вплине на ситуацію з цукром. Своєю постановою Кабмін встановив такі ціни на цукор на наступний маркетинговий рік: по 291,66 гривень за тонну цукрового буряку та по 4,25 тисячі гривень за тонну цукру білого кристалічного.
«Зараз в умовах дефіциту цукру встановлення мінімальних цін ніяк не вплине на ринок. Єдине, на що цей крок може вплинути, — держзакупівлі, проте про них сьогодні також не йдеться», — наголосила керівник аналітичного відділу «Консалтингової агенції ААА» Марія Колесник.
Наразі ж ціна на солодкий продукт залежатиме від подальших дій Кабінету Міністрів. «Оптова ціна на цукор зараз узагалі трошки знизилася: всі очікують розподілення квот на перероблення тростини. Якщо ж це не буде зроблено найближчим часом — протягом місяця, то ціна піде вгору. У разі якщо квоти розподілять, ціна буде більш–менш стабільною і надалі залежатиме від світових цін», — прогнозує експерт.
Тим часом Аграрна палата України прогнозує, що кондитерські і хлібобулочні вироби, а також інші товари, у виробництві яких використовують цукор, можуть подорожчати від 25 до 70 відсотків уже протягом найближчих двох–трьох місяців. «Висока вартість цукру і патоки на внутрішньому ринку може негативно позначитися на експортних можливостях кондитерської промисловості, наприклад призвести до зниження конкурентоспроможності одного з основних українських експортних товарів — карамелі», — вважає президент Аграрної палати України Дмитро Березовський.
Щоб ліквідувати паніку на продовольчому ринку, Кабмін заявляв про готовність імпортувати цукор і використовувати запаси держрезерву й Аграрного фонду. «Міністерство економіки вже працює з нашими торговельно–економічними місіями. Із сусідніми країнами відбуваються переговори щодо ввезення на територію України цукру», — запевняв ще на початку місяця міністр економіки Богдан Данилишин.