Рішення про продаж Житнього і Володимирського ринків Київрада ухвалила ще 29 жовтня, але в документах були вказані лише «голі» адреси без уточнення, про які саме об’єкти йдеться. Депутат від фракції блоку Леоніда Черновецького Петро Іванов, який вніс відповідне доповнення «з голосу» під час обговорення проекту, тоді назвав ринки «нежитловими будинками».
Дізнавшись про плани столичної влади, торговці Житнього та Володимирського були шоковані. На їхню думку, передача торговельних площ у приватну власність загрожує перетворенням базарів на торговельні центри або житлові «висотки». А це призведе до безробіття десятків людей. Тисячі ж киян позбудуться зручних місць для закупівлі провізії.
Серія акцій протесту стартувала ще минулого четверга на Житньому ринку. Громада вирішила об’єднати зусилля з Володимирським та боротися за власну роботу. Тоді ж почали збирати підписи проти приватизації — на сьогодні їх уже близько тисячі.
А ось адміністрація Житнього ринку на протести реагує мляво і підтримує лише на словах. Її роботою працівники загалом невдоволені. «Ще три роки тому ми побудували ролет, але досі не маємо на нього ніяких документів. Адміністрація ринку відмовляється укладати договір на оренду, натомість кожен місяць збирає плату «чорною готівкою», — каже продавець з другого поверху. Член центрального комітету профспілки «Захист праці» Олег Верник коментує позицію адміністрації так: «Вони опинилися у двозначному становищі: з одного боку, їм, звісно, не вигідна приватизація, бо тоді вони втратять роботу, а з іншого — бояться поворухнутися, хочуть непомітно ще назбирати грошей, а тоді піти. Адміністрація тут змінюється досить часто».
У вівторок на Житньому ринку відбулася повторна акція протесту. Перед мітингувальниками виступив депутат Київради Віталій Кличко, висловивши їм підтримку. Відомий боксер також пообіцяв на сесії 18 лютого порушити питання про скасування рішення про приватизацію ринків.
ДОВІДКА «УМ»
Житній ринок існує з часів Київської Русі. Тоді річка Глибочиця розділяла площу Житнього ринку на дві частини. У ХІІ сторіччі навколо ринку на кошти торговельно–ремісничих об’єднань збудували храми, зокрема церкву Богородиці Пирогощі (Києво–Подільський Успенський собор). У XV сторіччі Житній ринок був основним торговельним центром міста, двічі на рік тут збирався ярмарок. Теперішня будівля ринку з’явилася у 1980 році.