Вікторія Віктора Я.

09.02.2010
Вікторія Віктора Я.

Віктор Янукович: вихід на люди під оплески. (Фото Тетяни ШЕВЧЕНКО.)

Перше, що впадало в око у прес–центрі (чи то пак альтернативному штабі) Віктора Януковича недільного вечора, — це впевненість. Майже зухвала впевненість у перемозі. В готелі «Інтерконтиненталь», на вході у прес–зал, стояла рамка металошукача. У такий спосіб охорона хотіла посилити безпеку Януковича — наразі «звичайного» народного депутата, який через кілька тижнів, не виключено, суттєво просунеться в кар’єрі. Після першого туру виборів «рамки» не було...

 

Їхнє головне завдання

На перший погляд, ніхто з «регіоналів» не сумнівався в перемозі. Однак оголошений результат екзит–полів, які зафіксували невеликий розрив між Януковичем і Тимошенко (3—5%, у межах похибки), був досить несподіваним. Попри це, Ганна Герман на брифінгу сказала: «Попередньо ми можемо говорити про те, що в Україні є новий Президент». «Речниця» Віктора Януковича не без задоволення відзначила, що, за їхніми даними, «в штабі БЮТ уже розпочалася паніка, вони вже зібралися блокувати і суди, і ЦВК, і все на світі».

Депутат–«регіонал» Віталій Хомутинник передбачав, що Тимошенко наблизиться до Януковича порівняно з першим туром. «Ми відразу прорахували, що розрив буде на рівні 5%. Хоча, безумовно, хотілося більше, — зазначив у коментарі «УМ» пан Хомутинник. — Ми рахували таким чином, що практично всі голоси Симоненка перетекли б до Януковича. Електорат Ющенка переважно перелився б до Тимошенко. Серед виборців Тігіпка ми розраховували на 60% електорату, Яценюка — на 20%».

Лідер «Союзу молоді регіонів України» висловив переконання, що офіційні результати не відрізнятимуться від даних екзит–полів, і здивувався, чому Тимошенко не вірить результатам соціологічних досліджень на дільницях. На зауваження, що в 2004 році команда Януковича теж не визнавала «опитувань на виході» (а вони показували перемогу Ющенка), Хомутинник відповів «філософськи»: «Розумієте, екзит–поли — нова штука для нас. У 2004 році вони лише проходили випробування».

Якщо хтось із прихильників Януковича й хотів би відсвяткувати перемогу свого кандидата, то в «синьому» прес–центрі зробити це з алкоголем було непросто. «Регіонали» не підливали журналістам і гостям алкоголю, як і в першому турі. Публіка могла вдовольнити апетити канапками з м’ясом і рибою, чаєм і кавою. Ті, хто залишився довше, свідчать, що потім депутати таки принесли в зал алкоголь. А інтерв’ю роздавали «під пиво».

Серед журналістів, що прийшли у прес–центр, поширювали звернення БЮТівця Ярослава Федорчука до членів дільничних комісій від Тимошенко. У цій інструкції штабіст Тимошенко закликав писати скарги на порушення, оскаржувати вибори абощо. На думку «регіоналів», команда опонентів готувалася до того, щоб «покрити» відставання через суди.

Керівник виборчої кампанії Януковича Микола Азаров озвучив на брифінгу основне завдання «регіоналів» на найближчі дні: відстояти перемогу. «Найважливіше, щоб процес проходив відкрито і чесно. Ми за цим ретельно стежимо», — зазначив Микола Янович. Він розповів, що Я–команда моніторила вибори, використовуючи фото– та відеокамери. Ті речі, про які говорив перший віце–прем’єр двох урядів Януковича, дуже нагадували висловлювання представників штабу Ющенка в 2004 році. «Помаранчева» команда теж використовувала технологію тотального контролю. Фактично, Партія регіонів проїхала на цих виборах торованою лижнею. Дійсно, кому, як не ківаловим та клюєвим, знати, з якого боку слід чекати фальсифікацій?

«Ми маємо інших ворогів...»

О 23:00 у прес–центрі з’явився Віктор Янукович. Охоронці проклали йому шлях у пресову залу. Голова Партії регіонів виголосив промову, яку дехто розцінив як «тронну», російською мовою. Хоча в першому турі говорив українською...

«Я вітаю вас усіх із перемогою на виборах, — сказав Янукович так, наче всі гості його штабу були прибічниками Партії регіонів. — Вітаю вас і український народ. Ми пройшли непростий шлях до цієї перемоги».

Віктор Янукович сказав, що для нього найважливіше — згуртувати знову розділену за «кольором» Україну. «На цих виборах ми зробили крок до об’єднання країни. Що для мене важливо і для мене необхідно», — свідчить голова Партії регіонів. Янукович закликав не шукати ворогів ні в державі, ні в політиці. «Ми маємо інших ворогів — бідність і безвідповідальність», — наголосив він.

Згодом, продовжуючи його думки, один із лідерів штабу «донецьких» Борис Колесников у розмові з пресою запевнив, що за Президента Януковича Тимошенко в жодному разі не буде Прем’єром, але водночас «регіонали» не вдаватимуться до «репресій» щодо іншого табору.

Насамкінець Віктор Федорович подякував Богу за те, що «ми відкриваємо в історії України нову сторінку». Янукович запнувся, наче ще хотів щось сказати, але вирішив закінчити: «Спасібо, до свіданья». Фінал промови був трохи недорікуватим, і багато журналістів розсміялися.

Кажуть, інавгурацію «сині» планують провести не лише в парламенті, а й у Маріїнському палаці. Зараз там ремонт, але «януковичі» збираються відремонтувати здобутий із такими боями символ державної розкоші.

 

ГІСТЬ
Ахметов — як Пугачова

У готельний «штаб» Віктора Януковича прийшов і головний донор Партії регіонів Рінат Ахметов. Відповідаючи на запитання журналістів про майбутнє чинного Президента, Ахметов відзначив, що поважає Віктора Ющенка. «Я можу сказати, що в нього прекрасне політичне майбутнє. Це Президент, який був обраний народом», — зазначив Ахметов. Він додав: «Сьогодні стало модно кидати в нього (Ющенка) каміння. Багато гравців із його команди, коли в нього був хороший рейтинг, бігли на гарній швидкості, щоб пройтися з ним. А коли він пішов вниз, то бігли, щоб кинути в нього камінням».

Що ж до Тимошенко, то Ахметов сказав: «Ну за неї проголосували багато виборців. Це говорить не те що б про її майбутнє, а про її сьогодення».

Про себе пан Ахметов повідомив, що після перемоги свого ставленика «буде йти з політики», але йтиме «повільно», як Пугачова з естради.

  • Шість разів відміряли — результат той самий

    Під час другого туру виборів проводилося одразу шість екзит–полів. Така кількість — це певний перегин демократії. Та все ж варто підкреслити як позитив той факт, що всі без винятку опитування показали приблизно однаковий результат: по–перше, вони демонструють перемогу Віктора Януковича, по–друге, різниця між показниками кандидатів, за даними різних контор, не перевищує 1,5%. «Це велика точність», — зазначила в коментарі «УМ» науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. >>

  • Україна, що дивує

    Учасники президентських виборів в Україні повинні визнати результати виборів. Про це заявили представники місії спостерігачів Парламентської асамблеї Ради Європи та Парламентської асамблеї НАТО. «Обидва кандидати повинні погодитися, що ці вибори були демократичними. Україна заслуговує на оплески», — сказав глава місії ПАРЄ Матіаш Йорші на прес–конференції. Йорші вважає, що вибори свідчать про перемогу Помаранчевої революції. >>

  • Вона «зриває» вибори, вони голосують

    Недовго тішилися донецькі керівні «регіонали» після того, як нарешті вдалося «відшити» грузинських спостерігачів. Бо не встигли вони, горопахи, передихнути, а тут нова халепа. Тепер уже не з кавказьким акцентом, а з галицьким. Адже опоненти з БЮТ вийшли з ініціативою про реєстрацію членами виборчих комісій мешканців Західної України. Цей хід та інші передвиборчі маневри «біло–сердешних» представники владної в області Партії регіонів розцінили по–своєму — «робиться все для того, аби зірвати голосування». >>

  • Одна смерть і букет антипатій Януковичу

    Івано–Франківщина, де керівник Партії Регіонів п’ять років тому набув скандальної популярності через «яєчний теракт», і цього разу піднесла йому неприємний сюрприз, встановивши національний рекорд антипатії до лідера другого туру президентських виборів. За попередніми даними, Віктора Януковича підтримало лише 7% прикарпатців (найменше — в Тисменицькому, Богородчанському та Калуському районах). Водночас за «сердечну» Юлю, котра в протистоянні з русофілом Януковичем у місцевих жителів переважно асоціювалася із захисницею національних інтересів, проголосувало 89% виборців краю — це найвищий показник довіри з–поміж усіх регіонів держави. >>

  • Усе «таємне» стало явним

    Якщо хтось захоче влаштувати конкурс серед областей на найбільш абсурдну виборчу кампанію, переможця можна назвати вже зараз. Це — Луганщина. Достатньо сказати, що 7 лютого тут було «заміновано» аж десять виборчих дільниць: чотири — в райцентрі Лутугине і шість — у Лисичанську. >>

  • Похибка і її межа

    «Пропало всьо» — ця знакова фраза з відеозвернення Юлії Тимошенко хоч і не лунала в її прес–штабі під час виборчої ночі, проте була написана на багатьох обличчях. Передусім — журналістських. Адже розбалувані попередніми заходами БЮТ у готелі «Хайятт» — під час першого туру нинішніх виборів і парламентських перегонів 2007 року — акули пера й мікрофона потайки плекали надію не лише наїстися, а й, залежно від політичних симпатій, залити горе/відзначити перемогу. Але вишукані наїдки й ріки вина, якими БЮТ раніше щедро балував журналістів і гостей, цього разу таки «пропали»: на зміну стравам у стилі «хайяттівського» ресторану прийшли скромні бутерброди, виставлені в окремій кімнаті для преси, а алкоголю й зовсім не було. «Шампанське відкривати рано, а споювати журналістів так, як минулого разу, коли вони до початку прес–конференцій уже на ногах не трималися, ми більше не збираємося», — пояснювали заклопотані працівники штабу. >>