«Тигриця» закликає на вулиці, але люди «помаранчевим» уже не вірять»
Британські газети «Таймс» і «Гардіан» наголошують на тому, що на президентських виборах в Україні переміг кандидат, який «тісно співпрацює» з Москвою. І, відзначаючи особливу жорсткість передвиборчої боротьби, під час якої опоненти не скупилися на «компліменти» одне одному, побоюються спалахів насильства в тому разі, якщо учасники другого туру виведуть своїх прихильників на вулиці: один — захищати свій тріумф, інша — доводити, що цей тріумф «липовий».
«Тигриця» Юлія не погоджується з поразкою і закликає народ вийти на вулиці», — зазначає італійська «Ла Репуббліка». Але цього разу, наголошує автор статті, Янукович добре підготувався до реваншу і заздалегідь потурбувався про майданне протистояння: «З російськомовного Сходу до Києва з’їжджаються десятки автобусів з молодими людьми спортивної статури, які стверджують, що приїхали святкувати перемогу чесних людей», — констатує газета.
Австрійська «Ді прессе» нагадує, що на Україні суттєво позначилася економічна криза. До того ж населення «глибоко розчароване патовим становищем у політиці». Тому, на думку видання, «вибори нового Президента — це спроба виправити як економічну, так і політичну ситуацію в країні», — наводить переклад із німецької сайт Inopressa.ru. Як і деякі інші ЗМІ, газета обережно прогнозує, що Янукович за свого президентства приділятиме увагу передусім економіці.
«Ті самі люди, яких п’ять років тому звинувачували в масових фальсифікаціях, тепер закликають «дотримуватися європейських і демократичних цінностей», випереджаючи чи запобігаючи наміри (ам) Юлії Тимошенко оскаржити результати виборів», — іронічно зауважує швейцарська «Ле темп». Авторка статті не вірить, що народ відгукнеться на заклики Тимошенко і вийде на вулиці, оскільки, на її думку, українці «вже давно втратили довіру до «помаранчевої» еліти».
«Бридкого навіть Путіну Януковича вибрав російськомовний схід»
Присвячений українським виборам матеріал в іспанській газеті «Ель Паїс» не надто оптимістичний. «За якихось кілька років надії на демократизацію пострадянського простору, що виникли після «кольорових» революцій, зазнали фіаско. І красномовне свідчення цього — перемога, яку, швидше за все, святкуватиме Віктор Янукович», — пише оглядач «Ель Паїс» у статті «Безбарвні революції». При цьому автор визнає, що розчарування завжди приходить на зміну завищеним очікуванням, породженим революціями. І наголошує, що за останні п’ять років Україна значно наблизилася до Євросоюзу, чим спричинила занепокоєння в Кремлі: «Ми часто замислюємося про вплив Москви на Київ, але рідко думаємо про вплив Києва на Москву. А тим часом демократична процвітаюча країна, єдина з ЄС з точки зору і внутрішньої, і зовнішньої політики, є чудовим прикладом для мільйонів росіян, яких режим Путіна хоче переконати в тому, що вони достойні тільки другосортної демократії з жорсткими обмеженнями у правах».
«Російські керівники не приховують своєї відрази до Януковича, — вважає британська «Файненшнл таймс». — У підтягнутого екс–офіцера КДБ Володимира Путіна мало спільного з цим незграбним екс–в’язнем. Але Москва не відмовилася від Януковича. Замість цього вона поставила в забігу одразу на двох учасників, продовжуючи роботу і з ним, і з Тимошенко». Видання наголошує, що шлях до політичного реваншу Януковичу відкрив розкол у «помаранчевому» таборі між Ющенком і Тимошенко. «ФТ» відзначає також визначальну роль поділу України на проєвропейську й україномовну західну та проросійську східну частини. «Переміг трайбалізм», — констатує газета, маючи на увазі, що кожна з цих частин обирала «свого» Президента.
«Питання у тому, чи втримається після виборів нестійка демократія в Україні, побудована радше на рівновазі сил, ніж на інституційних підвалинах, — занепокоєна німецька «Франкфуртер альгемайне цайтунг». — Чи може перемога Януковича стати поверненням старого режиму?». Нагадуючи, що в оточенні потенційного Президента «домінують чоловіки», які в 1990–ті вижили у брутальній боротьбі за власність на промисловому сході країни», газета тривожно зазначає: «Немає впевненості в тому, що вони остаточно відмовилися від методів, якими тоді звикли користуватися»...