У «південній Пальмірі» — найсприятливіші умови для життя людей. Такого висновку дійшли фахівці аналітичнодослідницького центру «Інститут міста», оцінивши найбільші українські міста. До змагання залучили мегаполіси, у яких проживає понад 670 тисяч мешканців. Таких міст виявилося вісім: Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Київ, Кривий Ріг, Львів, Одеса та Харків.
Претендентів оцінювали за багатьма критеріями: народжуваністю та смертністю, кількістю шлюбів і розлучень, рівнем забезпечення житлом та вартістю житловокомунальних послуг, рівнем безробіття та злочинності, кількістю шкідливих викидів й озеленення територій. Ці показники в усіх міст були настільки різні, що дослідникам довелося добряче поламати голову, аби все ж визначити переможця. Побачивши, що у рейтингу лідирує Одеса, а не Київ, Харків чи Донецьк (тобто міста з більшим економічним потенціалом), вони були спантеличені. Виявилося, що саме одесити народжують найбільше дітей і найменше платять за комунальні послуги. Крім того, у цьому місті споруджується найбільше будинків і викидається в повітря найменше шкідливих речовин.
«Лідерство Одеси — це досить несподіваний результат конкурсу, — коментує директор «Інституту міста» Олександр Сергієнко. — Мешканці цього міста живуть у кращих умовах, ніж кияни, хоча Одеса не має такого ресурсу, як, наприклад, столиця». «Батько» рейтингу стверджує, що рівень показників, за якими розглядали конкурсантів, залежить від роботи керманичів міст. «Нещодавно ми побачили, як київські чиновники можуть виконувати свою роботу: місто вкрилося снігом та кригою, — каже пан Сергієнко. — Аби прибрати сніг, не треба бути лауреатом Нобелівської премії, але це завдання чомусь виявилося надскладним...»
Другу сходинку в рейтингу таки виборов Київ. Може, столиця й стала б лідером цього списку, якби не стан здоров’я мешканців — цей показник теж брали до уваги. За словами доктора медичних наук Вадима Березовського, Київ посів непочесне перше місце за показником загальної захворюваності на 100 тисяч населення. Також столиця випередила інші міста за рівнем захворюваності на недуги дихальних шляхів, що є прямим доказом поганого стану екології.
Третім за комфортністю визнано Дніпропетровськ, четвертим — Кривий Ріг. Львів лише на п’ятому місці, Харків — на шостому, Донецьк — на сьомому. Найгіршим містом за якістю життя є Запоріжжя: там найгірша демографічна ситуація та будується замало житла.
Організатори конкурсу сподіваються, що на рейтинг українських міст звернуть увагу і чиновники, і прості городяни. «Нам завжди здається, що в іншому місті жити краще. А мешканці того міста, можливо, думають, що це ми — щасливці. Тому ми й створили рейтинг, щоб мати повну картину якості життя у найбільших містах України», — підсумовує Олександр Сергієнко.
ДО РЕЧІ
Найвищий рівень забезпечення житлом — у Дніпропетровську та Кривому Розі. Одеса та Львів — лідери з будівництва житла. Найдорожчі комунальні послуги — у Харкові та Києві, найдешевші — в Одесі та Дніпропетровську. Найбільш розвинута система міського електричного транспорту (враховуючи метро) — у Харкові та Кривому Розі, а найгірша — у Львові та Донецьку. Найліпша ситуація із зайнятістю населення — у Києві та Одесі, найбільше безробітних — у Львові та Запоріжжі. У Запоріжжі та Кривому Розі — найвищий рівень злочинності, а найбезпечніші міста — Львів та Дніпропетровськ.