Учорашній день глава держави присвятив прикарпатському Калушу — одному з найпотужніших хімічних центрів України, який упродовж останнього десятиліття, як над прірвою, балансує на межі техногенної катастрофи. На території міста та його околиць накопичилося понад 10 мільйонів кубометрів розсолів, які в 3 тисячі разів перевищують допустиму концентрацію солей у воді, та 11,5 тисяч тонн гексахлорбензолу — політропної отрути. Не дочекавшись реакції на численні прохання про допомогу від достойників усіх рангів калушці 17 січня, під час першого туру президентських виборів, провели місцевий консультативний референдум про надання місту статусу території надзвичайної екологічної ситуації. В опитуванні взяли участь більше половини мешканців 68–тисячного Калуша. З них 97,2 відсотка визнали техногенні загрози найболючішою місцевою проблемою й висловили сподівання, що їхній голос нарешті почують на Печерських пагорбах.
Відгукнувся лише Президент Віктор Ющенко. Робочу поїздку по Калушу глава держави розпочав з ознайомлення з Домбровським кар’єром, хвостосховищем №2, де зберігаються відходи виробництва ДП «Калійний завод» ВАТ «Оріана», та оглянув провалля в одному з мікрорайонів міста, що утворилося від просідання ґрунту над колишньою копальнею. Потім Віктор Ющенко провів нараду з питань мінімізації негативного впливу на довкілля та життєдіяльність людини підприємств хімічної й видобувної промисловості за участю керівників місцевої та обласної влади і галузевих міністерств. «Ця проблема далеко виходить за межі Калуша, за межі Івано–Франківщини і стосується життєдіяльності мільйонів людей в Україні, — сказав Президент. — Те, що я побачив, — вражає».
Небезпеку становлять фактично всі об’єкти, які глава держави оглянув у місті хіміків. Вони несуть загрозу екологічної катастрофи європейського масштабу. «Проблема не є таємницею для Кабінету Міністрів, — резюмував Президент. — Я розцінюю наявну ситуацію як вирок галузевій та урядовій політиці. Реакція уряду повинна бути блискавичною». Водночас Віктор Ющенко пообіцяв звернутися до міжнародних організацій по гуманітарну допомогу для подолання апокаліптичних загроз, які дісталися у спадок від радянської системи і набули ще загрозливіших масштабів у період бездумного, а подекуди й злочинного роздержавлення стратегічних об’єктів.
Президент також додав, що екологічні проблеми Калуша та інших населених пунктів у різних регіонах держави, де спостерігаються схожі техногенні загрози, 3 лютого розгляне на позачерговому засіданні Рада національної безпеки й оборони України. До речі, за оцінками фахівців, на ліквідацію наслідків діяльності ДП «Калійний завод» потрібно 3,5—4 мільярда гривень.