Минулого тижня в столичних супермаркетах вартість кілограма цукру підскочила до 9—10, а в деяких регіонах досягла і 12 гривень. За попередніми даними, роздрібні ціни на цукор зросли в Україні у середньому на 30 відсотків.
Причинами різкого подорожчання зацікавились в Антимонопольному комітеті: вирішили шукати змову виробників, дистриб’юторів, супермаркетів чи інших учасників ринку.
АМКУ звернулися до профільних міністерств із офіційними листами, у яких попросили надати конкретні факти, що свідчать про зловживання монопольним становищем або антиконкурентні узгоджені дії учасників ринку. «Ситуація на ринку цукру значною мірою пов’язана з діями галузевих відомств. Тоді як цінова політика — це відповідальність Міністерства економіки. Міністерство аграрної політики є стратегом цього ринку, і саме на нього покладена відповідальність за ситуацію в галузі та розвиток конкуренції», — відзначив виконуючий обов’язки голови Антимонопольного комітету України Олександр Мельниченко.
Занепокоєння працівників комітету цілком поділяє голова профільної асоціації «Укрцукор» Микола Ярчук. «Зараз тонна цукру коштує на Лондонській біржі 755 доларів у великому опті (у роздріб вийде приблизно долар за кілограм, тобто 8—8,5 гривні). Тому зараз всі ціни в Україні вище 9 гривень за кілограм — спекуляція на панічних настроях населення. Не треба піддаватися паніці, не купуйте про запас цукор по 10—12 грн./кг, тому що до весни, коли завезуть імпорт, ціна обов’язково впаде до 8,5 гривні», — запевнив він.
Однак незалежні галузеві експерти запевняють, що ніякої змови немає, а подорожчання — виправдане. «Ті ціни, які є зараз — 10, 11 і навіть 12 гривень за кілограм, — є об’єктивні, і теоретично ціна на цукор не повинна далі підвищуватись», — відзначив керівник групи експертів Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. За його словами, Україна почала виробляти менше цукру, тож його ресурси обмежені, а джерела надходження не визначені — саме це впливає на ринок.
Надії на імпорт покладає й керівник консалтингової компанії «ААА» Сергій Наливка. Основною причиною зростання цін, він вважає дефіцит українського солодкого «піску». Через таку нестачу, ціни до 12 гривень за кіло він вважає реальними. А в лютому–березні навіть прогнозує зростання ціни до 15 гривень. Якщо уряд не забезпечить у найближчі місяць–два ввезення принаймні 100 тисяч тонн імпортного цукру, то «як би не довелося видавати цукор за картками», — попереджає він.