Уперше після своєї інавгурації 20 січня минулого року президент США Барак Обама звернувся до Конгресу з традиційним щорічним посланням «про становище у країні». У доповіді, до якої було прикуто пильну увагу не лише Америки, а й усього світу, глава Білого дому проаналізував теперішню ситуацію в державі та виклав плани на майбутнє. Центральними у зверненні були проблеми виходу з кризи та подолання безробіття. Головним пріоритетом своєї адміністрації на 2010 рік Обама визначив створення нових робочих місць, а з 2011–го — замороження держвитрат на три роки.
У своєму виступі перед Конгресом президент визнав, що втілення в життя обіцянок, які він давав, вступаючи на посаду, наразі просувається повільно. На своє виправдання очільник Сполучених Штатів нагадав, що отримав у спадщину від попередньої адміністрації велетенський дефіцит бюджету, а правління розпочав за глибокої економічної та фінансової кризи. Надалі Обама пообіцяв упритул зайнятися поліпшенням життя громадян та обіцяним, але досі не здійсненим виведенням американських військ з Іраку й Афганістану.
Також господар Білого дому запевнив, що не відмовиться від боротьби за глибші реформи, передусім у галузях охорони здоров’я та енергетичній промисловості, які в перспективі гарантуватимуть Америці поступальний розвиток. До співпраці в реалізації цих проектів президент від Демократичної партії закликав республіканців. Представники опозиційної партії справді сприйняли окремі моменти промови Обами позитивно, оскільки це крок назустріч їхнім пропозиціям.
Визначальною перспективою на наступні п’ять років президент назвав подвоєння обсягів американського експорту, що дозволить створити додатково два мільйони робочих місць. Загалом економіці Обама присвятив дві третини своєї 70–хвилинної промови, яку транслювали всі провідні телеканали країни.
Глава держави намагався переконати членів Конгресу та американський народ, що непопулярна в суспільстві програма порятунку збанкрутілих банків за кошти платників податків була необхідною, аби вберегти країну від іще більшої кризи. Тепер Обама запропонував, зокрема, перенаправити 30 мільярдів доларів із фонду допомоги великим банкам на стимулювання позичок для дрібного бізнесу, нові податкові пільги для цього сектору економіки та на податкові заохочення.
Питання міжнародної співпраці президент окреслив лише побіжно, зосередившись передусім на світовій боротьбі з глобальним тероризмом. Окрім того, Обама пообіцяв ще цього року скасувати заборону на службу в армії для гомосексуалістів і надалі спрямовувати зусилля на зменшення викидів парникових газів та продовжити еміграційну реформу.
РЕЗОНАНС
Перше президентське послання Обами до Конгресу спричинило жваве обговорення в усьому світі і, зокрема, в Давосі, де проходить 40–й Світовий економічний форум. Так, відомий фінансист Джордж Сорос у своєму виступі підтримав реформи Обами з обмеження розмірів банківських активів і закликав розукрупнити банки.
Але деякі представники банківського сектору, які беруть участь у форумі, виступили проти цієї ідеї. Зокрема банкіри заявили, що їх непокоять спроби невиправданого регулювання банківської діяльності.