Українська промисловість у грудні попрацювала на 2,6 відсотка краще, ніж у листопаді. Якщо ж порівняти грудень минулого року з груднем позаминулого, то можна помітити ще більше зростання — 7,4%. Такі дані позавчора оприлюднив Державний комітет статистики. Втім експертів подібна позитивна динаміка не надто втішає: за минулий рік вітчизняна економіка «впала» настільки сильно, що, як би погано вона не працювала вчора і завтра, статистика все одно покаже плюс.
Аби переконатися в цьому, варто порівняти інші дані: співставити минулий рік із позаминулим. І при цьому мати на увазі, що 2008–й був періодом не розквіту, а початку кризи, коли промислове виробництво в порівнянні з 2007–м упало на 3,1 відсотка. І все ж, незважаючи на це, за 2009 рік країна отримала спад промвиробництва на 22%!
Найприкріше, що криза найбільше торкнулася виробництва кінцевих продуктів споживання. Якщо, скажімо, видобувна промисловість торік зменшила обсяги на 11 відсотків, то переробна — на цілих 26! Попри бадьорі запевнення високопоставлених урядовців, у досить скрутній ситуації опинилася легка промисловість — падіння 26%. Приблизно такі ж самі цифри «вільного польоту» у металургів та представників хімічної промисловості. У найгіршій же ситуації перебуває вітчизняне машинобудування: за минулий рік обсяги виробництва впали майже наполовину! Навіть оптимістичний показник «грудень до грудня» дає нам не зростання, а падіння на три відсотки.
Доволі несподівано виглядають індекси виробництва промпродукції у регіонах. Якщо Дніпропетровська, Донецька, Луганська області впали «всього лише» на 20 відсотків, то сусідня Запорізька — на цілих 30. Найкраще виглядає Херсонщина — падіння, але менше дев’яти відсотків. А лідер негативного рейтингу падіння — Волинь — зменшила обороти на майже 50%!
Підстави для оптимізму дає хіба що видобуток власного природного газу: попри всі труднощі, ми все–таки активніше експлуатуємо наші надра (на 2%). А також більше виробляємо пального (у середньому на 5%), м’яса птиці (на 14%) та рафінованої олії (на цілих 49%). Не пасуть задніх виробники ліків на основі антибіотиків (зростання 5%), пестицидів (зростання 25%). Аби відчути себе патріотом, можна пишатися роботою вітчизняних гідроенергетиків, які, попри падіння галузі та зменшення споживання енергії, на два відсотки швидше розкрутили свої турбіни. І це, на жаль, усе: решта сотні пунктів демонструють тільки падіння...
КОМЕНТАР
«Криза вщухла. Але чи надовго?»
Як пояснив «УМ» експерт Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло, глибина падіння промислового виробництва до кінця року стрімко зменшилася. Цей факт може свідчити, що криза нині завершується. Втім експерт сумнівається, що ця тенденція буде стійкою. «Зменшення виробництва на 22 відсотки означає зменшення надходжень до державного бюджету, доходів працюючих та формування ВВП, — заявив Ярослав Жаліло. — За останніми прогнозами, ВВП упав на 17%. Це значно гірше, ніж ми раніше прогнозували. Причина такого стану — як вплив світової кризи, так і недосконала внутрішня антикризова політика».