ПРова перемога

19.01.2010
ПРова перемога

Віктор Янукович старанно виглядав задоволеним. (Фото Рейтер.)

Команда Віктора Януковича розмістила свій виборчий прес–центр у розкішному готелі «Інтерконтиненталь», що біля Михайлівської площі в Києві. Окрім працівників мас–медіа (а їх, за словами Ганни Герман, було чотириста), в готелі зібралися народні депутати, зірки шоу–бізнесу та спорту. Іноді в коридорах було важко протиснутися, і контакт із VIP–персонами був ну дуже тісним.

Найбільше пожвавлення настало ввечері, коли виборчі дільниці мали закритися, а на телебаченні очікувалися результати екзит–полів. В очікуванні перших даних народні депутати жваво обмінювалися прогнозами. Шуфрич, Лук’янов, Макеєнко, Акімова та Бондаренко завзято малювали таблички з передбаченнями. Вони сиділи у секторі, відведеному для депутатів та інших поважних осіб. Столи були накриті білою скатертиною, стільці — обв’язані синіми стрічками: все було витримано в «біло–блакитній» стилістиці.

Перед оголошенням екзит–полів Ганна Герман радісно повідомила журналістам, що «висновок виборів такий, що це справді останній день «помаранчевої» влади». «Лідер опозиції набрав більше голосів, ніж представники влади разом узяті: Президент, Прем’єр–міністр і Голова Верховної Ради», — заявила пані Герман.

Керівник виборчої кампанії Януковича Микола Азаров поскаржився, що влада «в конвульсіях» усе–таки спробувала спотворити голосування. «Про це свідчать нічні рішення судів, спровоковані політичною силою Тимошенко. Рішення, що приймалися опівночі, в 3–й ранку — хіба вони прозорі, хіба нормальні? А чого варта спроба завадити голосуванню хворих людей, ветеранів!». Азаров заявив, що прибічники Януковича мусять готуватися до захисту виборів, бо «влада здатна на безмір». Зокрема, він розкритикував Луценка, який «залякував виборців» можливістю порушення кримінальних справ.

Головному міліціонеру дісталося й від Бориса Колесникова. У 2005 році, за міністра Луценка, Колесникову довелось «мотати» кілька місяців у СІЗО. Він не проминув нагоди познущатися: «Щодо залякувань, то ми знаємо, що Луценко вже потренувався на німецькій поліції», — Колесников натякнув на п’яний інцидент в аеропорту Франкфурта.

У конференц–залі ввімкнули «Інтер». Саме на екзит–пол цього каналу вирішили спиратися «регіонали». Воно й не дивно: під час цієї кампанії «Інтер» був дуже лояльним до Януковича. Результати опитування показали більш ніж десятивідсотковий розрив між Віктором Федоровичем і Юлією Володимирівною: в Януковича — 36,6%, у Тимошенко — 25,8%. «Регіонали» взялися звіряти, хто був точнішим у прогнозах. «А я давала Ющенку третє місце», — щось не «клеїлося» в передбаченнях Олени Бондаренко.

У коридорах «регіонали» радісно роздавали інтерв’ю. Нестор Шуфрич англійською мовою розповідав іноземцеві про феєричну перемогу Януковича. Колишній соціал–демократ виявився поліглотом, бо з іншими гостями розмовляв іще й якоюсь слов’янською мовою.

«Регіонали» вже могли розпочинати святкування. Але в «штабі» Януковича все відбувалося дуже скромно. Скажімо, там не роздавали жодних алкогольних напоїв. Із закусок були лише канапки з рибою, а з напоїв — чай, кава, вода.

У прес–центрі чекали на прибуття самого кандидата. Тим часом Володимир Макеєнко поділився результатами конкурсу прогнозів. «Ми придивлялися до кандидатів, враховували соціологічні рейтинги. Кожен мав якісь відчуття і поділився своїми прогнозами», — розповів «УМ» Макеєнко. У його передбаченнях Янукович набрав досить мало — 27 відсотків, але розрив над Тимошенко все–таки становив 10%. Позиції та відсотки решти кандидатів Макеєнко вгадав досить точно. «Мені не соромно, але найкращий прогноз у мене», — похвалився «регіонал».

Коли на трибуну винесли текст промови, стало зрозуміло, що невдовзі прибуде Віктор Янукович. Утім фаворит перегонів вирішив усіх здивувати. По–перше, він виступив без підказки папірців. По–друге, після цього відповів на всі запитання журналістів. Янукович виступив без «ляпів» і був дотепним — Ганна Герман від задоволення цвіла цвітом усіх весняних квіток.

Щодо «месиджів», то Янукович подякував виборцям, які, попри погану погоду, прийшли голосувати (очевидно, в Я.–штабі боялися низької явки на Сході). Янукович обіцяв виправдати надії і тих, хто голосував за нього, і тих, хто був проти. «Я хотів би звернутися до тих виборців, які, умовно кажучи, голосували проти мене. Я ніколи не повторюватиму помилок попередників. Я добре розумію, що люди в Україні однакові, в якому б регіоні вони не жили», — відзначив Янукович. Він сказав, що не планує переговорів з іншими кандидатами: вестиме діалог із виборцями.

Журналіст із Канади спитав у Януковича, чи впливатимуть на його політику спонсори. «Я багато був у політиці, — відповів Янукович. — Я завжди виконував політику, яка потрібна людям. Буде так і зараз».

У цей час у коридорі стояв головний спонсор Віктора Януковича Рінат Ахметов. Він не схотів відповідати на запитання про результати виборів: «Результатів ще нема. Давайте дочекаємось». Щодо екзит–полів, то Ахметов відповів: «Якщо розрив становить 5 відсотків — чудово. Якщо розрив є більшим — це ще краще».

  • Шість разів відміряли — результат той самий

    Під час другого туру виборів проводилося одразу шість екзит–полів. Така кількість — це певний перегин демократії. Та все ж варто підкреслити як позитив той факт, що всі без винятку опитування показали приблизно однаковий результат: по–перше, вони демонструють перемогу Віктора Януковича, по–друге, різниця між показниками кандидатів, за даними різних контор, не перевищує 1,5%. «Це велика точність», — зазначила в коментарі «УМ» науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. >>

  • Україна, що дивує

    Учасники президентських виборів в Україні повинні визнати результати виборів. Про це заявили представники місії спостерігачів Парламентської асамблеї Ради Європи та Парламентської асамблеї НАТО. «Обидва кандидати повинні погодитися, що ці вибори були демократичними. Україна заслуговує на оплески», — сказав глава місії ПАРЄ Матіаш Йорші на прес–конференції. Йорші вважає, що вибори свідчать про перемогу Помаранчевої революції. >>

  • Вона «зриває» вибори, вони голосують

    Недовго тішилися донецькі керівні «регіонали» після того, як нарешті вдалося «відшити» грузинських спостерігачів. Бо не встигли вони, горопахи, передихнути, а тут нова халепа. Тепер уже не з кавказьким акцентом, а з галицьким. Адже опоненти з БЮТ вийшли з ініціативою про реєстрацію членами виборчих комісій мешканців Західної України. Цей хід та інші передвиборчі маневри «біло–сердешних» представники владної в області Партії регіонів розцінили по–своєму — «робиться все для того, аби зірвати голосування». >>

  • Одна смерть і букет антипатій Януковичу

    Івано–Франківщина, де керівник Партії Регіонів п’ять років тому набув скандальної популярності через «яєчний теракт», і цього разу піднесла йому неприємний сюрприз, встановивши національний рекорд антипатії до лідера другого туру президентських виборів. За попередніми даними, Віктора Януковича підтримало лише 7% прикарпатців (найменше — в Тисменицькому, Богородчанському та Калуському районах). Водночас за «сердечну» Юлю, котра в протистоянні з русофілом Януковичем у місцевих жителів переважно асоціювалася із захисницею національних інтересів, проголосувало 89% виборців краю — це найвищий показник довіри з–поміж усіх регіонів держави. >>

  • Усе «таємне» стало явним

    Якщо хтось захоче влаштувати конкурс серед областей на найбільш абсурдну виборчу кампанію, переможця можна назвати вже зараз. Це — Луганщина. Достатньо сказати, що 7 лютого тут було «заміновано» аж десять виборчих дільниць: чотири — в райцентрі Лутугине і шість — у Лисичанську. >>

  • Вікторія Віктора Я.

    Перше, що впадало в око у прес–центрі (чи то пак альтернативному штабі) Віктора Януковича недільного вечора, — це впевненість. Майже зухвала впевненість у перемозі. В готелі «Інтерконтиненталь», на вході у прес–зал, стояла рамка металошукача. У такий спосіб охорона хотіла посилити безпеку Януковича — наразі «звичайного» народного депутата, який через кілька тижнів, не виключено, суттєво просунеться в кар’єрі. Після першого туру виборів «рамки» не було... >>