Ніч із неділі на понеділок українські соціологи провели у роботі — оприлюднювали результати екзит–полів першого туру президентських виборів. Як уже писала «УМ», соціологічне опитування серед виборців проводили чотири організації — усі вони «синхронно» спрогнозували п’ятірку лідерів перегонів. А ось із прогнозами щодо голосів виборців, які отримали Віктор Янукович та Юлія Тимошенко, вийшло непорозуміння. Дані трьох опитувань — екзит–полу «Савік Шустер Студіо», «Інтера» та ICTV — майже не відрізнялися і показували розрив між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко у 10–11%. Натомість, за даними Національного екзит–полу (його проводили Фонд «Демократичні ініціативи», КМІС і Центр Разумкова), розрив між Януковичем і Тимошенко склав трохи більше 4%. Така різниця у результатах не змусила довго чекати на реакцію політиків. Юлія Тимошенко назвала усі екзит–поли, крім Національного, сфальсифікованими. А керівник штабу Тимошенко Олександр Турчинов, зокрема, заявив, що результати екзит–полу «Савік Шустер–студіо» було змінено під тиском. «Найкращий результат був у нас у екзит–полі Шустера — вони не відрізнялися від результату Національного екзит–полу. Але за півгодини до оприлюднення вони були змушені поміняти цифри», — сказав Турчинов (це змусило Савіка Шустера виправдовуватися: мовляв, подібна інформація не відповідає дійсності). Партії регіонів, навпаки, не припали до смаку результати Національного екзит–полу — там вважають, що саме це опитування куплене.
|
Соціологів же обурюють звинувачення у підкупі, про що науковці й заявили у зверненні до політиків. Директор фонду «Демократичні ініціативи» і «батько екзит–полів» Ілько Кучерів запевнив «УМ», що результати екзит–полів суттєво не відрізняються — «вони показуть одні й ті ж самі тенденції, порядок рейтингів усіх кандидатів збігається». «Різниця ж у цифрах пов’язана багато в чому з методологією проведення опитуваня — я б не шукав тут політику», — переконує Ілько Кучерів. Мовляв, це вже предмет для професійного аналізу та обговорення фахівцями у галузі методології соціологічних опитувань, а не політиків. Водночас організатори Національного екзит–полу визнають: основною проблемою розбіжностей результатів із іншими екзит–полами є те, що це дослідження проводилося на меншій, ніж хотілося б, кількості дільниць (а було їх 240). Це через брак грошей.
Як відомо, цьогорічний, десятий, екзит–пол проводили у дуже скрутних умовах. Попередні опитування фінансували переважно міжнародні донори. Цього ж разу така підтримка суттєво скоротилася — на соціологічне дослідження довелося збирати «по копійці» у небайдужих: «прості» смертні українці могли переказати бажану суму на банківський рахунок або ж, відправивши смс, автоматично поповнити фонд на 3 гривні. Серед охочих матеріально підтримати екзит–пол були й деякі кандидати на Президента, діаспоряни. Однак зібраних коштів поки що не вистачає на проведення екзит–полу під час другого туру виборів: від необхідної суми є лише третина. Одначе Ілько Кучерів переконаний, що потрібні кошти зібрати вдасться.
Що ж до прогнозів, як розподіляться між лідерами перегонів голоси кандидатів, то результати соціологічних досліджень поки що свідчать на користь Віктора Януковича. Так, дані компанії Research&Branding Group, які були оприлюднені в ефірі «Шустер Live», свідчать, що у другому турі президентських виборів за Віктора Януковича готові проголосувати 44,37% українців. За Юлію Тимошенко — 37,67% українців. Інститут соціологічних досліджень ім. Яременка теж прогнозує перемогу Віктора Януковича (44,1% виборців проти «Юлиних» 38,5%). Київський міжнародний інститут соціології запевняє, що за Януковича готові проголосувати 41,4% виборців, за Тимошенко — 30,1% виборців.
Одначе авторитетні соціологи не радять робити поспішних висновків — хто ж стане «спадкоємцем» голосів кандидатів, які не пройшли у другий тур. «Зрозуміло, що ці голоси «не підуть» конкретно комусь із кандидатів, — зауважує Ілько Кучерів. — Досвід президентських виборів показує, що, наприклад, комуністи голосували за Віктора Ющенка під час другого переголосування. Тому тут важко прогнозувати».
«Поки що голоси інших кандидатів «відходять» Януковичу й Тимошенко слабо, — запевняє «УМ» науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна. — А як буде далі — важко сказати. Невідомо, чи підуть на вибори люди, які зараз кажуть, що вони голосуватимуть проти обох кандидатів, чи вони таки визначаться і проголосують. У цьому сенсі резерв у Тимошенко більший. Але чи цей резерв «мобілізується» — на це запитання соціологи відповісти не можуть».