«Об’єктивна причина для цього — зростання ціни на світовому ринку — від неї нікуди не дінешся, — пояснює «УМ» директор консалтингової групи «А–95» Сергій Куюн, — а оскільки нафтопродукти ми імпортуємо, то й на українських заправках пальне подорожчало. На бензин А–95 ціна у світі зросла десь на 15,5 відсотка, на дизельне пальне — більш ніж 17, тобто на 100 доларів за тонну. Якщо говорити про те, як стрибок цін позначився на українському ринку, то літр бензину в нас подорожчав на 73 копійки, дизпалива — на 80». Сергій Куюн припускає, що на ціни можуть вплинути і вибори: «Не виключено, що в цьому подорожчанні можуть бути й певні спроби політичної маніпуляції цінами з боку найбільшого гравця на ринку в особі групи «Приват», яка контролює близько 30 відсотків паливного ринку».
Чекати на зниження ціни принаймні до кінця січня автоводіям експерти не радять — немає підстав. За словами пана Сергія, А–95 триматиметься у межах 7,80 гривні за літр, дизпаливо — на рівні 6,50. А далі — усе залежить від багатьох економічних обставин. «Є два фактори, які можуть внести зміни в цінову динаміку , — переконує Сергій Куюн. — Один із них — сприятливий: те, що на цьому тижні ми бачимо зниження світових цін на нафтопродукти. Це в майбутньому може призупинити подорожчання палива. Але є ще один фактор, несприятливий — це негативні «рухи» на валютному ринку України: те, що долар почав рости, може позначитися на вартості бензину. Поки що на цьому ще спекулювати зарано, але ринок реагуватиме: розрахунок же за імпортну продукцію іде в доларах, і це закладається в ціну».
На переконання експертів, нинішнє подорожчання палива не повинно вплинути на вартість проїзду в громадському транспорті. «Ми вже проходили таку ціну в серпні й мали майже вісім гривень за літр бензину, тому нинішні ціни для ринку не є рекордними», — переконує пан Сергій.
До речі, як свідчить статистика, українці стали рідше заправлятися. За підсумками 2009 року, споживання бензину А–95 «упало» майже на дев’ять відсотків, «дизель» — майже на 17. Сергій Куюн пояснює: винна криза. «Бензин А–95 — це індикатор приватного споживання, легкового автотраспорту. Зменшення його використання свідчить про те, що в людей поменшало грошей — українці стали менше заправлятися, більше економлять, намагаються рідше виїжджати на власних автомобілях. Але це тенденція світова — в усьому світі люди стали витрачати менше коштів на приватний транспорт. Велике зменшення споживання «дизелю» в Україні свідчить про те, що промисловість «буксує», адже дизельне паливо споживають переважно промисловість, перевізники, аграрії».
Загалом, за даними Держкомстату, за минулий рік ціни на пальне і мастила зросли на 46 відсотків, самі автівки подорожчали на 20 відсотків, а транспорті послуги — на 10.