З вівторка іноземна валюта по відношенню до гривні почала дорожчати. На готівковому ринку курс продажу долара до кінця дня вівторка досяг 8,15—8,20 гривні за долар, а з окремих регіонів стали надходити повідомлення про його дефіцит.
Зростання курсу долара та євро тривало і вчора: після вівторкового злету вартості долара і євро учора на міжбанківському ринку вони продовжували дорожчати. Зокрема, зранку торги відкрилися продажем доларів за 8,19—8,20 гривні, а євро продавали вже по 11,88. Утім за півтори години торгів іноземні валюти на міжбанку трохи присіли — гривня відіграла в них до 5 копійок вартості. Водночас готівковий ринок уже відреагував на подорожчання, долар в обмінниках продають по 8,20, а подекуди й по 8,25 гривні.
Однак причин для коливань валюти немає, впевнені фахівці. «Реальних економічних, фінансових, монетарних підстав для зміни курсу долара на сьогоднішній день не існує», — відзначив заступник міністра фінансів Ігор Уманський. Таку позицію поділяють і в Нацбанку — там також не бачать загроз для курсу гривні і готові підтримати грошову одиницю.«Для того й існує регулятор, щоб своїми інструментами згладжувати піки», — сказав директор департаменту НБУ Сергій Круглик.
Співробітник Нацбанку також припустив, що амплітуда коливань курсу пов’язана з навмисними спробами окремих гравців ринку розхитати ситуацію, щоб забезпечити максимальний прибуток від валютних операцій. «Вирішили перевірити на міцність курсову стабільність», — припустив Сергій Круглик.
Як відомо, для підтримки гривні НБУ в 2009 році продав зі своїх резервів більше 10 мільярдів доларів. Крім того, Нацбанк може протидіяти девальваційному тиску, знявши надлишок гривні з ринку.