Завдяки «старанням» столичних чинуш і акулячим апетитам забудовників Київ неухильно змінює своє архітектурне обличчя: місто давно вже перетворилося на такий собі гігантський будівельний майданчик, де старовинні будівлі — лише перешкода для реалізації нових (часто потворних) архітектурних проектів. Черговою «жертвою» будівельного буму стала старовинна споруда першого київського водогону, розташована на Набережному шосе, неподалік від Річкового вокзалу і колони Магдебурзького права, повідомляє УНІАН.
Інженерні споруди, які звели в далекому 1871 році за проектом військового інженера Аманда Струве, пережили лихоліття не однієї війни, але не встояли перед нестримним натиском сучасних вандалів — у ніч із 6 на 7 січня будівлі водогону впали під ударами важкої техніки. «Там була ціла низка старих водопровідних споруд, які мали статус пам’яток архітектури і техніки. Зараз їх зруйнували», — розповідає завідувачка відділу Науково–дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Валерія Ієвлева, яка однією з перших дізналася про цей кричущий випадок і повідомила про нього ЗМІ. Нині рештки будівель водогону обнесено парканом, за ним тривають роботи з розбирання пам’яток.
Наразі не з’ясовано, хто причетний до руйнування водогону, але, за деякими чутками, земельну ділянку під його спорудами було продано. Цілком імовірно, що саме новий власник, скориставшись святковим затишшям, і розпочав будівельні роботи. Як таке могло статися — загадка, відповідь на яку мають знайти правоохоронці, адже територія під і навколо водогону належить до охоронної зони «Київські схили» і будувати тут узагалі суворо заборонено, самі ж будівлі мають подвійний охоронний статус, бо віднесені до об’єктів історії архітектури і містобудування. Однак у столичній міліції «УМ» повідомили про те, що не отримували жодних заяв із цього приводу, а даний випадок належить, швидше, до компетенції прокуратури. Але от біда, у прокурорів нині святкові канікули, а коли вони з них повернуться, на місці старого водогону може вже нічого не лишитися.
Слід зазначити, що це вже не перша спроба знесення об’єктів водогону: упродовж останніх років їх кілька разів підпалювали, а одну з таких споруд — так званий будинок Іванова, одного з тих, хто створював перший київський водопровід, — минулого року таки спалили.