ЄДАПС без корита

06.01.2010
ЄДАПС без корита

«ЄДАПС» уже не виробляє паспорти для українців. (Фото з сайту pasport–ua.org.)

31 грудня 2009 року закінчилася дія угоди між консорціумом «ЄДАПС» і Міністерством внутрішніх справ на виготовлення закордонних паспортів на держзамовлення. Нову угоду на 2010 рік Кабмін з «ЄДАПС» не підписав, адже, на думку урядовців, держава здатна самостійно забезпечити виготовлення документів: від паспортів до водійських прав та техталонів. Про такий розвиток подій учасникам було відомо ще три місяці тому. Втім одразу після святкування нового року, в понеділок, «ЄДАПС» виступив із заявою, в якій звинуватив уряд у розтраті грошових коштів, передбачених на виготовлення паспортів. Це більш ніж дивно, якщо врахувати, що виготовлення тих же закордонних паспортів — тепер уже не головний біль «ЄДАПСу». Адже скандально відомий консорціум, діяльність якого ставала предметом розгляду на засіданні Ради нацбезпеки і оборони більше року тому (тоді посадовці секретаріату РНБО відкрито назвали «ЄДАПС» фактичним монополістом, а Служба безпеки за окремими фактами навіть порушувала кримінальні справи), тепер нарешті прибрали від «солодкого» державного «корита».

 

Тримай злодіїв!

Цікавиться консорціумом і Генпрокуратура. Ще у жовтні до ЗМІ потрапив лист за підписом заступника Генпрокурора Віктора Кудрявцева на ім’я голови МВС Юрія Луценка, в якому Різницька цікавилася занадто лояльною позицією керманичів міліцейського відомства до консорціуму по низці пунктів діяльності. Серед іншого, пан Кудрявцев вказав, що Генпрокуратура поінформувала Кабмін про «немотивовані надмірні переплати бюджетних коштів у закупівлі в консорціуму бланкової продукції за завищеними цінами». За даними МВС, у 2009 році послуги ЄДАПС коштували держбюджету майже 300 млн. грн.

Втрата держзамовлення, вочевидь, і спонукала нинішню агресивну заяву «ЄДАПС». Мовляв, «упродовж грудня 2009 року, по суті, з державного бюджету були викрадені гроші, які громадяни України справно перераховували за оформлення паспортів, посвідчень водіїв, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів й інших державних документів», йдеться у заяві консорціуму. Винними у розкраданні «ЄДАПС» вважає урядовців — першого віце–прем’єр–міністра Олександра Турчинова, заступника міністра Кабміну Сергія Чеботаря та інших. Бо саме вони, мовляв, курирують різні структури–«присоски», через які з громадян, під час оформлення паспортів, додатково стягуються незаконні платежі.

Крім цього, нібито саме у грудні (коли угода ще діяла) уряд не перерахував гроші консорціуму, але, «щоб не зламати людям плани на новорічні і Різдвяні свята», «ЄДАПС» за власні кошти відвантажив на адресу МВС та інших відомств бланки документів, захисні елементи до них, обслуговував автоматизовані системи державного документообігу тощо. Наостанок «ЄДАПС» заявляє, що саме «унаслідок крадіжки грошей із державної скарбниці», а не через власні проблеми, змушений припинити власну роботу. І обіцяє повернутися до виконання усіх державних контрактів, тільки–но Державне казначейство поверне «незаконно утримувані гроші вітчизняним виробникам і українському народу».

Жени в шию шантажистів!

Цікаво, як «ЄДАПС» повернеться до виконання контрактів, якщо цих самих контрактів у нього немає? Не дивно, що заступник міністра Кабміну Сергій Чеботар назвав заяву «ЄДАПС» про призупинення роботи провокацією і шантажем уряду. «Це вже не перша брудна заява консорціуму «ЄДАПС», який тривалий час паразитує на мільярдних бюджетних коштах, — заявив пан Чеботар. — Вона викликана тим, що керівництво уряду категорично вимагає розміщення держзамовлень винятково на тендерній основі».

За словами заступника міністра, уряд припинив практику безконтрольного доступу до державних коштів сумнівної структури, тож «господарі «ЄДАПСу» зрозуміли, що ані за хабарі, ані внаслідок брутального шантажу вони не зможуть на неконкурентній основі, без участі у тендерах, отримувати державні замовлення». «До речі, консорціум лобіюється депутатом від фракції Партії регіонів Василем Грицаком та іншими «бізнесменами», за якими тягнеться багате кримінальне минуле», — зауважив пан Чеботар. Відтепер закордонні паспорти українцям вироблятимуть на державному поліграфкомбінаті «Україна», підпорядкованому Мінфіну. За попередніми даними, у день в країні оформляється в середньому 4 тис. закордонних паспортів на суму 480 тис. грн., у рік — понад 1 млн. паспортів вартістю 126,7 млн. грн., які раніше йшли на рахунки «ЄДАПС».

Варто зазначити, що цими діями уряд нарешті виконав засекречене рішення РНБО від 7 листопада 2008 року щодо діяльності «ЄДАПС», затверджене указом Президента Віктора Ющенка. Але ціна окремого документа, виготовленого державою, навряд чи знизиться. Адже державна скарбниця дійсно пуста, тож, з одного боку, розкидатися бюджетними грошима на користь структур, що «жиріють» завдяки завищеній у рази вартості послуг, в уряду можливості немає. З іншого, бюджетні гроші потрібні урядовцям на завуальований підкуп електорату — виплати бюджетникам і пенсіонерам, підвищенні премії поштарям тощо.

  • «Термінатор» згадав усе

    Через тиждень після свого призначення на посаду Генерального прокурора Юрій Луценко відвідав камеру №158 у Лук’янівському СІЗО (площею у дев’ять метрів квадратних), в якій він «відсидів» майже півтора року в часи режиму Януковича. >>

  • Кримінальний талант

    Чотири роки тому 18-річний Артур Самарін виїхав з України до Америки за програмою «Робота та подорож». У рідний Херсон хлопець повертатися не планував, тому склав свій хитромудрий план втілення в життя своєї «американської мрії». >>

  • Шанс для невинних

    Законопроект «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення засудженим за особливо тяжкі злочини права на правосудний вирок» уже давно готовий до другого читання у сесійній залі Верховної Ради України. Але вже кілька місяців у народних обранців руки не доходять до того, щоб поставити його на вирішальне голосування. Незважаючи на те, що Європейський суд з прав людини послідовно виносить рішення не на користь держави Україна, за які, до того ж, розплачуються не судді, а ми, платники податків. >>

  • «Хорте», тримайся!

    Суддя Ірина Курбатова більше двох годин читала текст вироку активісту Юрію Павленку (на прізвисько «Хорт»). У результаті, за «організацію та участь у масових заворушеннях під Вінницькою ОДА 6 грудня 2014 року» майданівець Павленко отримав чотири роки й шість місяців позбавлення волі. Він також має компенсувати судові витрати — 10 тис. грн. >>