Ідея скласти каталог малих річок Вінниччини, яку п'ять років тому взялись реалізувати співробітники відділу водних ресурсів обласного Управління водного господарства та меліорації, принесла укладачам несподіване і не вельми приємне відкриття. Виявилося, що з 230 малих річок 80 — тобто понад третина — не мають назв і значаться на географічних картах як безіменні. Це здавалося малоймовірним, адже в інших регіонах ситуація суттєво відрізнялася (на Львівщині, наприклад, із 242 малих річок залишались «інкогніто» всього 5).
Незалежно від облводгоспу на картографічну прогалину звернули увагу і краєзнавці: з одного боку, карти стверджували, ніби річка безіменна, з іншого — вони з власної практики знали, що місцевий люд віддавна якось її називає. Крига скресла з ініціативи завідувача Липовецьким райдержархівом Олександра Рогового, якому на основі архівних документів, стародруків та інших джерел вдалося відновити кілька напівзабутих гідронімів у рідному районі. Але він на цьому не спинився і почав стукати в різні двері на обласному рівні, домагаючись, щоб нововіднайдені назви річок було офіційно внесено в каталоги.
Фактично з цього і започаткувався рух за відновлення забутих гідронімів, а облводгосп, Державне управління екології та природних ресурсів в області, обласний краєзнавчий музей та кілька громадських організацій оголосили регіональний краєзнавчо-природоохоронний конкурс «Поверни назву річці», залучивши до корисної роботи школярів у різних районах.
Наприкінці нинішнього березня підбито підсумки чергового етапу, на який було подано двадцять робіт. Деякі з них, на думку члена журі Олександра Рогового, були виконані просто блискуче — на рівні студентів університету. Там, де бракувало документальної бази, учасники конкурсу звернулися до живого етнографічного матеріалу, розповідей та спогадів старожилів, дізналися про письмово незафіксовані легенди, пов'язані з місцевими річками.
Загалом же за ці роки кількість безіменних річок Вінниччини скоротилася до п'ятдесяти. А в Липовецькому районі, як не без гордості підкреслив Роговий, не залишилося жодної річки без назви. Втім роботи юним екологам і краєзнавцям може вистачити на багато років, адже поки що йшлося тільки про малі річки завдовжки не менше 10 кілометрів, а всього їх на території області 3,6 тисячі.
Але що особливо приємно: велика праця не була зроблена дітьми тільки за «спасибі». Почин підтримав регіональний благодійний фонд «Соціальні ініціативи», який вручив переможцям та дипломантам грошові премії.