Міжнародна група вчених здійснила великий прорив у боротьбі з тяжкою хворобою — розшифрувала повний генетичний код раку легенів та шкіри. Науковці ідентифікували всі зміни в клітинах цих двох смертельних онкологічних захворювань та створили мапи генів хвороби. Відкриття дає шанс розробити більш дієві методики лікування.
«Те, що ми тут бачимо, показує, як розвивається рак. Ми ще ніколи не розглядали цю хворобу в такій формі», — сказав на позавчорашній презентації відкриття в Лондоні один із членів групи Майк Страттон з Інституту Сангера. Він розповів, що вчені за допомогою спеціальної технології простежили всі послідовності ДНК у тканинах із пухлиною в пацієнтів із раком шкіри та легенів і в здорових осіб. Шляхом порівняння послідовностей ланцюжків ДНК у здорових і хворих клітинах вони оцінили всі зміни, характерні для злоякісної пухлини.
При раку легенів відбувається понад 23 тис. клітинних мутацій, а при раку шкіри — близько 33 тис. На думку іншого члена дослідницької групи, Пітера Кемпбелла (він також є співробітником Інституту Сангера), дослідження раку легенів дало можливість встановити, що у типового курця одна мутація генів хвороби припадає на кожні 15 викурених сигарет. Більше того, їх викликає вже перша затяжка нікотином.
Кожного року від раку легенів у світі помирають близько одного мільйона осіб, і 90 відсотків випадків цього захворювання спричинені палінням тютюну. Науковці застерегли, що не варто сприймати їхнє відкриття занадто оптимістично, бо мине ще багато років, поки буде знайдено надійні ліки від раку. Але завдяки розшифровці смертельного коду в конкретних випадках можна буде добирати більш відповідні індивідуальні ліки та методики вже тепер. Учені вважають, що до 2020 року з’являться практичні методики надійної діагностики. Лікарі кажуть, що завдяки цьому відкриттю злоякісні пухлини діагностуватимуть за загальним генетичним профілем людини, а не як тепер — за місцем на тілі пацієнта, яке вони атакували. Невдовзі можна буде діагностувати їх на ранніх стадіях за допомогою звичайного аналізу крові.
Американські вчені нині працюють над розшифруванням генетичного коду раку мозку, яєчників та щитовидної залози, в японських лабораторіях тривають такі роботи над розшифровкою генетичного коду раку печінки, в британських — раку молочної залози, в китайських — раку шлунка, а в індійських — раку ротової порожнини.