Учора ввечері Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен уперше прибув до російської столиці, де перебуватиме з візитом два дні. Насамперед нагадаємо, що Расмуссена, обраного на цю посаду в липні, у Європі вважають політиком, здатним до широкого компромісу, а також — пасіонарним до Росії.
Це «прем’єра» не тільки Расмуссена в іпостасі керівника Північноатлантичного альянсу, а й перший візит високопосадового натовця в Москву після війни Росії з Грузією у серпні–2008. Нагадаємо, що потепління чекали недовго — вже 4 грудня нинішнього року, начебто забувши про «принципові позиції» і сумні наслідки військового конфлікту в Грузії, Альянс провів Раду Росія—НАТО на міністерському рівні. Тоді російська преса написала про «перезавантаження» стосунків із НАТО.
На сьогодні в Москві заплановано зустрічі Генсека Расмуссена з президентом Медведєвим, прем’єром Путіним, міністром закордонних справ Лавровим та спікером Держдуми Гризловим, перелічує план заходів агенція РІА «Новості». Кожна зустріч (а головні — перші дві) має перетворитися на дипломатичну дуель, адже те, чого прагне Альянс від Росії, і те, чого хоче добитися від Альянсу Кремль, важко зіставити в один «гармонійний пакет» істинного «перезавантаження» відносин.
З огляду на домовленості, досягнуті під час Ради Росія—НАТО 4 грудня, скласти спільний план дій на 2010 рік включно з поновленням військово–технічного співробітництва, — Андерс Фог Расмуссен пропонуватиме росіянам знову «ввійти в Афганістан», але не живою силою, а зброєю. За даними «Рейтер», у пакеті пропозицій від НАТО — «кілька десятків найменувань військових товарів та послуг», які пропонується постачати афганському війську та поліції. З–поміж запропонованого списку російська преса називає й легендарні автомати Калашникова, зокрема їх модифікацію АК–47, а також станкові кулемети, гранатомети, міномети, переносні зенітні комплекси, бронетранспортери і навіть транспортні літаки Ан–32 (таких потребується, як мінімум, шість на додачу до тих чотирьох, що вже працюють в Афганістані). Участь Росії у «врегулюванні ситуації в Афганістані», за висловлюванням самого Генсека, «піднесе стосунки Росія—НАТО до вершин істинного стратегічного партнерства».
Але все це — велетенські кошти. Йдеться про сотні мільйонів доларів, які навряд чи Альянс та його головний донор — Сполучені Штати — викроять із бюджету наступного року, припускає «Нєзавісімая газєта». І наводить слова високопоставленого російського дипломата, який натякає: Росія може частково весь цей «метал» не продавати, а надати. Взамін чого? Расмуссену доведеться, певно, не тільки вислухати недавно оголошені ініціативи Медведєва про нову архітектуру євроатлантичної безпеки, а й частково погодитися з ними. Як вважають аналітики, Кремль тиснутиме на Генсека з тим, щоб Альянс відмовився від подальшого розширення за рахунок пострадянських держав, насамперед України, Грузії, Молдови.