— Олександре Йосиповичу, у зв’язку з перевищенням епідпорогу в багатьох українських школах знову вводять карантин. До 24 грудня відпочивають усі школярі в Черкасах, до 20 — у Севастополі. Столичні школи вводять масковий режим і закривають окремі класи, поки хворі не одужають. Скажіть, будь ласка, якою є ситуація по інших регіонах та в цілому по країні?
— Якщо виникає необхідність, то влада на місцях вводить обмежувальні заходи в школах та інших навчальних закладах. Але загального розпорядження, яке поширювалося б на всю країну, поки ще немає. І будь ласка, не говоріть про карантин, говоріть про обмежувальні заходи. Між ними існує велика різниця. Карантин — це серйозні організовані заходи із виставленими кордонами, контролем пропуску, дезінфекцією тощо. А призупинення навчального процесу — це обмежувальні заходи. У цей період передвиборчої кампанії всі реагують на слово «карантин», наче бик на червоне, тому вживайте коректні терміни...
— В Україні вже почалася друга хвиля грипу?
— Другої хвилі як такої ще немає, але є певний підйом захворюваності. Для того щоб казати про другу хвилю, має бути перевищений епідпоріг у більшості регіонів України. За останніми даними (станом на 14 грудня. — Авт.), епідпоріг перетнули 11 областей, АР Крим та місто Севастополь. Але в деяких регіонах це перевищення було зовсім незначне. Ми спостерігаємо за ситуацією і до кінця тижня будемо знати, чи це друга хвиля, чи короткочасний підйом захворюваності, який буває на початку тижня в кожен епідсезон. Річ у тім, що в понеділок завжди збільшується кількість людей, які звертаються за допомогою до лікаря, а до кінця тижня — зменшується. Таким чином, сьогодні — одна ситуація, а в п’ятницю — інша.
— Чи вживає держава якісь заходи, щоб забезпечити аптеки необхідними медикаментами? Ми з колегами нещодавно намагалися придбати засоби для профілактики грипу, але, крім дорогих антивірусних ліків, нічого не знайшли. Більш–менш дешевого «Амізону» та «Арбідолу» як не було, так і немає. Не кажучи про оксолінову мазь...
— Це ж не залежить від Міністерства охорони здоров’я! Як виробник працює, так воно і є. А як на виробника може вплинути МОЗ чи протиепідемічна комісія? Може тільки попросити: буль ласка, виробляйте цього препарату більше. А виробник зробив партію та й продав у Росію. Така ситуація може бути. Це ж не державне підприємство, а приватне — воно може направити товар туди, де буде більший прибуток.
— Може, тоді є сенс закупити резерв таких ліків?
— Закупки необхідних медикаментів, які підтвердили свою ефективність проти нового грипу, вже здійснені. Запаси «Таміфлю» є в усіх регіонах країни (у стаціонарах лікарень) у достатній кількості. Хочу всіх заспокоїти — ліків досить, щоб надавати хворим медичну допомогу.
— А як щодо інших препаратів, того ж таки «Арбідолу»? Люди мають самі шукати, а чи знайдуть?
— Усі профілактичні засоби (окрім оксолінової мазі та захисних масок) люди мають купувати лише за рекомендацією лікаря. Самому не треба бігти в аптеку й закуповувати цілими сумками лікарські засоби. У цьому немає жодної потреби... Дорогенькі мої, найкращий профілактичний засіб — це щеплення. Оце істиний специфічний профілактичний засіб. А приймати цілий сезон «Арбідол» чи щось інше без консультації в лікаря — то, вибачте мене, марне витрачання грошей. Більше того, безконтрольний прийом ліків може зашкодити здоров’ю: можуть виникнути якісь реакції чи побічні явища.
ДО РЕЧІ
В Україні від початку епідемії захворіли на грип та ГРВІ 2,54 мільйона людей. Із них 81% хворих уже закінчив курс лікування, понад 490 тисяч людей і далі хворіють, 501 особа померла від ускладнень. За цей час у країні лабораторно підтверджено 466 випадків пандемічного грипу А/H1N1 «Каліфорнія», із них у померлих — 202.