Учора президент США Барак Обама отримав у столиці Норвегії Нобелівську премію миру. Візит Обами до Осло був таким же дивним та викликав таку ж неоднозначну реакцію, як і саме присудження йому найпрестижнішої нагороди світу «за видатні досягнення в міжнародній дипломатії» та за те, що він «дав людям надію на краще майбутнє». Норвежці були неприємно вражені тим, що лауреат сприйняв церемонію вручення премії як повинність, яку слід якнайшвидше відбути та накивати п’ятами.
Уряд Норвегії витратив на підготовку цього візиту та заходи безпеки 11 млн. євро, що в 11 разів перевищує грошовий додаток до премії. Всі прагнули «розважитися» належно і досхочу. До міста прибули п’ять тисяч противників війни в Афганістані, щоб особисто озвучити американському президенту те, що вони про неї думають. Норвезький уряд стягнув до столиці 2500 поліцейських для стримування протестуючих.
Традиційно візит нобелівських лауреатів до Стокгольма та Осло триває щонайменше три доби. Так робили попередники Обами, два американські президенти, відзначені Нобелівською премією миру: Теодор Рузвельт — 1906 року та Вудро Вільсон — 1919 року. Обама порушив цю традицію. Після прибуття до Осло вчора о 8.30 ранку він відразу ж відбув коротку зустріч з прем’єр–міністром Норвегії Йенсом Штольтенбергом, о 13.00 отримав Нобелівську премію, після чого виголосив промову тривалістю 20 з лишком хвилин і на світанку вилетів до США.
Президент США відмовився прибути на обіди із королем Норвегії та із членами Нобелівського комітету, проігнорував традиційну прес–конференцію після вручення нагороди та традиційне інтерв’ю Норвезькому телебаченню. Була ще низка відмов від церемоній, через які зазвичай проходить Нобелівський лауреат миру: наприклад, від бесіди з дітьми про проблеми миру у світі, від відвідин присвяченої йому виставки, від урочистого концерту на його честь. Поспіхом, на ходу, перекинувся кількома словами із королем Норвегії Харольдом V.
Згідно з опитуванням, яке провів норвезький Інститут громадської думки InFact на групі з 1000 респондентів, 44 відсотки з них назвали таку поведінку американського президента «неприязною». Хмизу у вогонь додали правозахисні організації «Міжнародна амністія» та «Х’юмен Райтс Вотч», які напередодні церемонії поширили заяви з гострою критикою Обами за небажання захистити права людини в Китаї, що не личить лауреату Нобелівської премії миру.
А ТИМ ЧАСОМ...
Пам’ятник малому Обамчику
Учора в столиці Індонезії Джакарті було відкрито пам’ятник десятирічному Бараку Обамі. Так індонезійці вирішили вшанувати факт із біографії нинішнього очільника США — малий Барак жив у цій країні з 1967 по 1971 рік. Мер Джакарти Сильвіана Мурні сказала на відкритті, що ця статуя має надихати індонезійських дітей. Місцеві «піонери» у червоних галстуках, яких привели на відкриття статуї, мали служити доказом її слів.