«Зовнішнє незалежне оцінювання неодмінно буде! Ті політики, які виступають проти ЗНО, насправді виступають за повернення хабарництва та проти рівного доступу до освіти», — сказав учора не прес–конференції директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. Отож наступного вівторка розпочнеться перший етап тестування — реєстрація. Вона триватиме до 15 березня і навіть тут без нововведень не обійшлося.
Відтепер пунктів реєстрації стане значно менше. Якщо минулого року вони були в кожному середньому навчальному закладі, то нині по Україні їх буде всього близько 900. У Міносвіти вважають, що кількість пунктів реєстрації раніше була завищена. А поки зі списком та адресами, де реєструватися, можна ознайомитись на сайті Центру оцінювання якості освіти. «Для реєстрації однієї людини потрібно не більше 10—12 хвилин, тож якщо всі абітурієнти не тягтимуть з цим до останнього, черг можна уникнути», — запевнив Лікарчук.
До реєстрації абітурієнт має визначитися з вибором предметів для тестування, однак їх можна буде змінити неодноразово до 15 березня. Групова реєстрація також відміняється. Винятки становитимуть лише ті, хто навчається, перебуває у відрядженні за кордоном, у місцях позбавлення волі та люди з обмеженими можливостями — вони зможуть зареєструватися за допомогою довірених осіб.
Багато нововведень направлені і на те, щоб унеможливити шахрайство. Також і з цією метою впроваджено вищезгадану вимогу особистої явки на реєстрацію. Крім того, при реєстрації абітурієнту видадуть бланк сертифікату з його фотокарткою. Згодом він стане додатком, де будуть указані всі його відмітки. «На кожному пункті тестування у сертифікаті ставитиметься відмітка і печатка, що абітурієнт дійсно прибув. Згодом він сам упише власні результати, які будуть на його персональній сторінці в інтернеті вже через кілька годин після того, як роботу перевірять», — пояснив Ігор Лікарчук. Приймальній комісії ВНЗ згодом треба буде зайти на ту ж сторінку в інтернеті та впевнитись, що бали, вказані у сертифікаті, правильні. Особистих даних студента не буде у вільному доступі в інтернеті. Щоб їх побачити, треба ввести код, зазначений на сертифікаті. Таким чином будуть виключені випадки привласнення чужого сертифікату, а також ситуації, коли замість одного абітурієнта здавати тест приходив інший.
«Цього року результати ЗНО не зараховуватимуться як випускні іспити. Яким чином відбуватимуться випускні іспити, ще достеменно не відомо — це має вирішити Міністерство освіти і науки», — додав Ігор Лікарчук. Імовірно, і сам процес складання державних іспитів суттєво зміниться, з огляду на введення ЗНО та зсунення програми через карантин. При вступі до ВНЗ враховуватимуть також і бал атестата. Пан Лікарчук негативно ставиться до цього нововведення, позаяк його прийняли під тиском громадськості. Найбільше на цьому наполягали батьки дітей, що йшли на медаль. За минулі роки майбутні «медалісти» часто не могли підтвердити свої знання, складаючи ЗНО, і нагорода зривалася.
Визначили в Українському центрі якості оцінювання освіти і методи боротьби з мобільними телефонами. Проте заявили, що нікому про них поки не розкажуть, щоб запобігти порушенням. Щоправда, Ігор Лікарчук заявив, що мобільні телефони не становлять особливої загрози як інструмент шахрайства, а більше дезорганізують процес тестування.
ДО РЕЧІ
Антимонопольний комітет нещодавно зобов’язав обґрунтувати плату за послугу пробного оцінювання рівня підготовки майбутніх абітурієнтів. На думку АМКУ, Український Центр тестування якості освіти працює недостатньо прозоро і не публікує вичерпний перелік витрат, що можуть закладатися до вартості пробного тестування. У відповідь на це на сайтах регіональних центрів оцінювання з’явились кошториси. У кожному регіоні сума дещо різниться, проте приблизно дорівнює 60 гривням. Найбільше грошей, близько 32 гривень, йде на оплату праці; ще 25 — на податки. Також у кожному списку витрат є виготовлення матеріалів для тестування, послуги зв’язку, господарські витрати та комунальні платежі.