Через рік шотландці на референдумі визначатимуться, чи хочуть вони, аби Шотландія стала незалежною. Представляючи в Единбурзі так звану Білу книгу, тобто дорожню карту руху до незалежності, перший міністр (глава виконавчої влади) Шотландії Алекс Салмонд наголосив, що незалежність надасть країні можливість встановити з Англією нове та відповідне ХХІ століттю «партнерство рівних». А також дозволить місцевому уряду більш ефективно проводити власну економічну політику, напряму спілкуватися з Європою та «прибрати ядерні боєголовки «Трайдент» зі своєї землі».
У 1707 році Шотландія, після сторіч боротьби за незалежність із Англією, увійшла до складу Об’єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Але наразі країна має широку автономію, самостійно вирішує питання в галузях юстиції, охорони здоров’я, освіти та багатьох інших. У 1999 році була відновлена діяльність шотландського парламенту. Правляча нині Шотландська національна партія здобула перемогу на парламентських виборах–2007 саме на хвилі націоналістичних настроїв, а проведення референдуму про незалежність було одним із головних пунктів її виборчої програми.
У Білій книзі незалежність визначається як «природний стан Шотландії». Є в цьому документі й «запасний вихід» на випадок провалу референдуму: в такому разі буде порушене питання про розширення повноважень шотландського уряду у складі Великої Британії.
Як повідомляє Бі–Бі–Сі, напередодні презентації Білої книги одна з найбільших британських соціологічних служб Ipsos Mori оприлюднила результати опитування, згідно з якими лише кожен п’ятий шотландець підтримує повну незалежність від Лондона, а 48 відсотків виступають за розширення автономії у складі Об’єднаного Королівства.