Про цей надзвичайний випадок, що стався на території прикордонної застави, що у селі Задеріївка Чернігівської області, ще на початку цього року лаконічно повідомили окремі ЗМІ. 24 січня 2009 року працівники військової контррозвідки та СБУ увірвалися на режимний об’єкт «зелених кашкетів» і затримали командира застави, майора Руслана Максимчука. Причина — командир нібито отримав хабар у півтори тисячі гривень від свого підлеглого. Оскільки бійці спецслужби, порушуючи власні відомчі інструкції, були у штатському, залишається лише дивуватися, як їх тільки не перестріляли здивовані прикордонники. Адже, на перший погляд, на заставу напали невідомі, а тут є зброя, техніка, секретна документація... «Зелені кашкети» мали повне право відкрити вогонь. Втім, кровопролиття не допустив саме командир — майор Максимчук не дав команди стріляти, лише оголосив тривогу. Наразі преса забула про це НП, натомість командир застави перебуває під вартою, а його справу розглядає Київський місцевий військовий суд. Про цю резонансну справу вже знають у Європейському суді й чекають на матеріали, які має передати депутат ВР кількох скликань Степан Хмара.
Хабар у тумбочці
Батько майора, доцент одного зі столичних ВНЗ Валентин Максимчук (до речі, колишній розвідник), переконаний, що проти його сина застосували сплановану провокацію. «Я виховував сина на ідеалах справедливості та законності, але бачу, що наша держава ще не готова до таких громадян, вона їх «перемелює», — розповідає «УМ» пан Валентин. — Мені вдалося з’ясувати, звідки вітер дме: незадовго до цієї провокації син затримав на кордоні з Білоруссю браконьєрів. Серед них були працівники природоохоронної прокуратури, помічник–консультант одного народного депутата тощо. Незважаючи на погрози офіцеру та високий статус затриманих, він їх усе ж таки доставив на заставу відповідно до посадових інструкцій».
Невдовзі старшина прикордонної служби Р. втратив зброю в наряді, про що доповів командиру. Майор Максимчук не доповів керівництву і самостійно організував її пошук. Зброю було знайдено, а старшина чомусь вирішив віддячити майору — дати йому ті самі півтори тисячі гривень. У розпорядженні «УМ» є відкритий лист на ім’я Генпрокурора Олександра Медведька, підписаний Героєм України, народним депутатом трьох скликань Степаном Хмарою та головою Українського юридичного товариства Олегом Березюком. Виявляється, правозахисники зацікавилися справою майора–прикордонника й виявили чимало «цікавого».
Посилаючись на низку беззаперечних фактів, Степан Хмара та Олег Березюк упевнені, що окремі співробітники УСБУ Чернігівщини «штучно створили умови для провокації хабара по відношенню до майора прикордонної служби Максимчука з метою притягнення його до кримінальної відповідальності та усунення з посади». Принциповий командир, що затримував браконьєрів зі статусом, вочевидь заважав місцевій «правопохоронній» еліті. Так, старшина пропонував майору хабара за те, що той не доповість керівництву про втрату зброї вже після того, як «ствол» було знайдено. «У діях старшини Р. відсутня логіка, оскільки, якщо майор не доповів відразу про втрату старшиною зброї, то навіщо мав би це робити, коли зброю вже було знайдено», — зазначають у відкритому листі Хмара та Березюк. Мало цього, під час затримання командира застави в нього не виявили предмета хабара. «Як з’ясувалося у ході судового засідання, старшина підкинув мічені гривні навіть не в кабінет, а у тумбочку майора в кімнаті для відпочинку особового складу!» — йдеться у листі. Відбитків пальців майора на тих купюрах не було.
На спецоперацію — в спортивному костюмі
Що й казати, спочатку слідчі Чернігівської військової прокуратури обвинувачували майора лише в хабарі. Прикордонника помістили до міліцейського КПЗ й нібито погрожували кинути в камеру до «зеків», якщо не напише явку з повинною. Згодом проти майора порушують іншу справу — за збройний опір! Адже справа про хабар почала «сипатися», а випускати офіцера було не можна.
Після того як судові засідання почали відвідувати відомі правозахисники, не зручно почали себе почувати як сторона обвинувачення, так і суддя С. Дяк. Судові засідання або зриваються (служитель Феміди навіщось викликав на одне з них «Беркут»), то проводяться... у приміщенні військової прокуратури!
Але «сипатися» почала й справа про збройний опір. Так, коли суддя запитав одного з контррозвідників (який готував спецоперацію на заставі і на службі в якого, за даними захисту майора, вже давно був вищезгаданий провокатор–старшина), в якому одязі він пройшов на заставу із бійцями, той зізнався, що був... у спортивному костюмі. На жодному з бійців СБУ не було захисних шоломів, спецкурток тощо. Мало цього, контррозвідник стверджував, що прикордонники погрожували йому та групі зброєю. Натомість після перегляду відео цієї операції ці твердження виявилися помилковими. Зброю на невідомих у цивільному прикордонники не наставляли. Єдине, що зробив командир «зелених кашкетів», так це оголосив тривогу і чекав на прибуття свого керівництва.
Нині військова прокуратура не здається: порушено третю справу проти майора — тепер уже за протидію роботі правоохоронним органам. Чергове засідання Феміди у справі прикордонника відбудеться на наступному тижні — 3 грудня. «УМ» і надалі відстежуватиме перебіг процесу.