Триває процес оновлення керівного складу Євросоюзу, який здійснюється відповідно до нової Конституції ЄС — Лісабонської угоди. Два з 27 портфелів «європейського уряду» — Єврокомісії — вже в нових руках. Португалець Жозе Мануель Баррозу залишився на чолі ЄК на другий термін, а представниця Великої Британії Кетрін Ештон очолила МЗС Євросоюзу. Тепер Баррозу має розподілити комісарські посади серед висуванців інших 25 країн — членів ЄС (кожна країна має право делегувати до Єврокомісії одного комісара). Баррозу вчора розпочав відповідні консультації. Новий склад Єврокомісії має бути оголошений наступного тижня, а затвердить його Європарламент 20 січня.
Попри декларовану демократичність ЄС, кожна країна бажає бачити саме свого представника на ключовій посаді. Скажімо, комісар із бюджету наданою йому владою може створити певні преференції для своєї країни. На цю важливу посаду претендує представник Польщі Януш Левандовський, який був відповідальним за підготовку проекту бюджету ЄС до 2013 року. До нового складу ЄК подано кандидатури 14 осіб, які дотепер були єврокомісарами. Ймовірно, що більшість із них збереже свої старі портфелі. Франція підтримала британську кандидатуру на главу МЗС за умови, що її висуванець посяде ключову посаду комісара із внутрішнього ринку ЄС. Але при цьому не хоче втрачати свої впливи в комісаріаті з нагляду за фінансовими послугами, які в попередньому складі очолював саме француз. Німеччина поклала око на посаду комісара з промисловості, яка належала їй у попередньому складі Єврокомісії. На портфель комісара з боротьби з кліматичними змінами претендує представниця Данії Конні Хедегард.
У новому складі ЄК ліквідовано посаду комісара з багатомовності, натомість з’явиться, з ініціативи Польщі, комісар із політики сусідства, який опікуватиметься, зокрема, й відносинами з Україною та Білоруссю у рамках програми «Східне партнерство». У новому складі Єврокомісії буде дев’ятеро жінок, що відповідає політиці рівноправності статей.