Столична влада наказала збирати речі черговому закладу культури. Цього разу їм приглянулася будівля по вулиці Богдана Хмельницького в самому центрі Києва, де розташоване видавництво «Українська енциклопедія» імені М. Бажана. Учора під її стінами утворили живий ланцюг письменники, митці, науковці, громадські діячі і прості кияни, яким небайдужа доля видавництва. Іван Драч, Павло Мовчан, Борис Олійник, Дмитро Павличко, академік АМН України Любомир Пиріг, доктор філологічних наук Олександр Пономарів, академік Петро Тронько та академік НАН України, в. о. голови Українського інституту національної пам’яті Ігор Юхновський та багато інших встали перед фасадом будинку і взялись за руки, щоб захистити «українську енциклопедію» від зазіхань. Перед ними на діжці розклали невеличкий «натюрморт»: на червоний молот, книжки та веселенький плюшевий соняшник поклали важкий шолом космонавта. Трохи згодом у розпачливому жесті керівництво журналу «Соняшник» і агентства «Книга Пам’яті України», що також змушені переселятися, почали палити власну продукцію.
«Українська енциклопедія», заснована 1927 року, в будівлю на вулиці Богдана Хмельницього переїхала ще 1958 року. За цей час науково–енциклопедична установа випустила понад 200 найменувань універсальних та галузевих енциклопедій, енциклопедичних довідників і словників. Серед них — тритомна «Українська енциклопедія», «Юридична енциклопедія» в шести томах, що отримала державну премію в галузі науки й техніки, а також «Енциклопедія української мови». «Виселення вдарить насамперед по іміджу держави. Весь світ знає адресу «Української енциклопедії». Це все одно, що переселити оперний театр десь у Бровари, це все ще буде опера, але вже аж ніяк не київська», — каже директор видавництва Михайло Зяблюк. На площу «енциклопедистів» планують заселити маловідомий фонд «Здоров’я майбутнього».
Як розповів депутат Київради Олександр Бригинець, рішення про відмову в подовженні договору оренди «Українській енциклопедії» та іншим виданням було прийнято без дотримання регламенту: «Спершу це мали обговорити у відповідному комітеті, а вже згодом подавати на розгляд. Однак цієї норми не дотрималися, і слухняна «прочерновецька» більшість у складі 65 депутатів проголосувала за це рішення майже з голосу». Хоч порушення регламенту не є підставою вважати рішення незаконним, такі дії заборонені постановою Верховної Ради України «Про запровадження мораторію на виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури, у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження». Тож видавництво настроєне рішуче відстоювати власні права. За плечима його працівників уже багато років боротьби з керівництвом міста, котре не хоче бачити на одній з центральних вулиць неприбутковий заклад. Один із попередників нинішнього міського голови навіть пропонував «Українській енциклопедії» відкрити тут пиріжкову — щоб «окуповуватися».