Позавчора у Стамбулі відбувся одноденний саміт Організації ісламської конференції, яка об’єднує 57 країн мусульманського світу. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, двома головними темами дискусій були створення більш тісних торговельних зв’язків між ісламськими країнами та боротьба з бідністю.
Найбільшу увагу міжнародних оглядачів привернули присутність на саміті президента Ірану Махмуда Ахмадінеджада та відсутність глави Судану Омара аль–Башира. Ахмадінеджад, як і інші високі гості — президент Сирії Башар Ассад та президент Афганістану Хамід Карзай, — виголосив на саміті промову. У ній лідер Ірану поклав відповідальність за світову економічну кризу на капіталістів, чиї підступи нібито є антиісламськими. Президент Ірану жодним словом не згадав про ядерні програми своєї країни, хоча світова спільнота нетерпляче очікує від нього наступних кроків — після того, як Ахмадінеджад погодився з планом ООН здійснювати збагачення іранського урану в інших країнах.
Туреччина, чиє керівництво нині відверто заграє з ісламським світом, запросила на саміт президента Судану Омара аль–Башира, на арешт якого виписаний ордер Міжнародного трибуналу з воєнних злочинів. Турецьке керівництво запевнило Башира, що він може не боятися арешту, оскільки Анкара не має угоди про співпрацю з трибуналом у Гаазі. Прем’єр–міністр Туреччини Реджеп Ердоган зайшов так далеко, що навіть заявив у минулі вихідні, що почувається більш комфортно із суданським президентом, ніж з ізраїльським прем’єром. Але Євросоюз, куди Туреччина прагне вступити, прямо повідомив Анкарі, що присутність аль–Башира на саміті є дуже небажаною. Тож суданська державна інформагенція «Суна» зазначає: «Башир відмовився від поїздки на форум у зв’язку з «новим розвитком подій».
На відміну від ЄС, Сполучені Штати, які є близьким військовим союзником Туреччини, зберігають мовчання, оскільки сподіваються отримати вигоду від зближення цієї країни з ісламським світом.