На чергових торгах аукціонного дому Sotheby’s «набожні громадяни Росії в цивільному» придбали антикварну нагороду, що могла належати українському гетьманові Івану Мазепі, повідомив у суботу інтернет–сайт «Нова Січ». Поряд із колекцією старовинних російських ікон на аукціон було виставлено медальйон–парсуну царя Петра І. Таких парсун цар замовив 1698 року в Лондоні кілька десятків, аби нагороджувати своїх наближених — тоді ще не існувало ордену св. Андрея Первозванного. Є підстави вважати, що нагороджені згодом цим орденом, попередньо отримали парсуну Петра. А Іван Мазепа, як знаємо, отримав орден святого Андрія першим.
Достеменно відомо, що три медальйони–парсуни нині зберігаються в державних музеях Росії (Алмазний фонд, Оружейна палата, Історичний музей). Ще кілька — у приватних колекціях. Як інформує редактор журналу «Музеї України» Віктор Тригуб, парсуна, про яку йдеться, була куплена колись у Лондоні й зберігалася у США, втім виявити справжнього власника «лота 124» так і не вдалося. «Ми розуміємо, що у тих людей є ще деякі коштовності, які належали Мазепі. Можна говорити і про частину спадщини Мазепи, яка була вивезена до Європи і зберігається в приватних колекціях», — наголошує знавець старожитностей Віктор Тригуб. Він зазначає, що свідченням приналежності пам’ятки Мазепі є її розкішно оздоблена оправа. Річ у тім, що нагороджений отримував лише парсуну, а оправу замовляв сам. Усім відомі незліченні багатства Івана Мазепи. А експерти, оглянувши діаманти з оправи парсуни, були шоковані їхньою цінністю. Вгадується розмах гетьмана. Переказують, що медальйон обійшовся російським покупцям приблизно у півтора мільйона доларів.
Цікаво, чи Українська держава відстежує українські пам’ятки за кордоном, чи має можливість повертати їх своєму народові? «Упродовж років незалежності мені невідома інформація про те, щоб із державного бюджету були виділені кошти на відстеження і купівлю старожитностей, що збагатили б культурну спадщину України», — каже фахівець із питань реституції, доктор історичних наук Сергій Кот. Він нагадує, що російська державна служба, яка займається реституцією культурних цінностей, дуже потужна. Там регулярно відстежують усі аукціони у світі, включно з Sotheby’s та Christie’s. І не оминають увагою пам’ятки, які цікавлять російську сторону. «Є приклад багатьох російських магнатів, які скуповують на міжнародних аукціонах культурні цінності, пов’язані з історією Росії, — продовжує Сергій Іванович. — Так, останніми роками відомий російський бізнесмен Вексельберг купив на аукціонах знамениті яйця Фаберже і подарував їх російським музеям». В Україні ж не ведеться планомірної роботи з виявлення і повернення в Україну тих культурних цінностей, які за різних обставин, часто в незаконний спосіб були вивезені, викрадені, переміщені за межі України. Експерт наголошує, що російське законодавство забезпечує можливості для ввезення у країну культурних цінностей. Український же музей, коли хоче щось придбати за кордоном, має, окрім ціни за саму пам’ятку, сплатити величезний митний податок.