Відучора в Україні почали діяти нові соціальні стандарти — закон, який їх встановлює, опублікували у газеті «Голос України». Відтак із 1 листопада мінімальна пенсія має становити 573 гривні, мінімальна заробітна плата — 744. Мають також підвищити й усі виплати, прив’язані до прожиткового мінімуму. Підписаний закон стосується також і «бюджетників», які отримують зарплату за Єдиною тарифною сіткою, — їм мають перерахувати зарплату залежно від розряду.
Нагадаємо, попри спротив уряду і заклики накласти вето, Президент України Віктор Ющенко закон із новими соціальними «цифрами» таки підписав. На його думку, прожитковий мінімум у країні штучно занижений і вже давно мав бути переглянутий. Глава держави також зауважив, що має намір направити до Верховної Ради зміни до державного бюджету і пропонує повернути на доопрацювання бюджет на 2010 рік для того, щоб урахувати там підвищення соцстандартів. І, мовляв, необхідні на це кошти в держави є. «Головна ідея цього закону полягає в тому, щоб відновити справедливість щодо тих, хто сьогодні отримує пенсії або заробітні плати, нижчі від реального прожиткового мінімуму, — запевняє перший заступник глави секретаріату Олександр Шлапак. — Якщо ми встановимо на 2010 рік той прожитковий мінімум, який є у проекті бюджету, внесеному в парламент, з урахуванням інфляції, ми будемо недоплачувати пенсіонерові 2337 гривень [за рік]».
В уряді, щоправда, — своя математика: там проти підвищення соціальних стандартів. Міністерство фінансів навіть закликало Кабмін… не виконувати новий соціальний закон. Як повідомляє пресслужба Мінфіну, загальна сума витрат складе тільки у листопаді 8,1 мільярда гривень, а в 2010 році державі доведеться «розщедритися» на понад 71 мільярд гривень. І таких грошей, мовляв, у бюджеті немає. Цю думку активно підтримують і в Мінпраці. Міністр соціальної політики Людмила Денисова переконує «5 канал», що міністерство нараховуватиме зарплати та пенсії у листопаді за старими стандартами. Мовляв, якщо ж виплачувати зарплати і пенсії поновому, тоді нас неминуче чекає різке зростання рівня інфляції, безробіття та цін.
ДО РЕЧІ
«Заяви про ігнорування закону — не виважені й не мають під собою законодавчого ґрунту. Прийнятий закон потрібно виконувати — нехай уряд шукає кошти. Президент пропонує, звідки їх взяти, — з обслуговування загальнодержавного боргу, з інших джерел. Не виконувати цей закон уряд не має жодного права — інакше ж прокуратура повинна прийняте відповідне рішення», — каже народний депутат Микола Кульчинський, член Комітету ВР у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів.