«В Україні я планую знімати фільм і три реаліті–шоу»
— На фестивалі показали фільм про вас JCVD («ЖКВД»). Чи дійсно там показані реальні події, що траплялися у вашому житті?
— Автори фільму хотіли залучити мою власну історію. Але було б неправильно, якби я просто сів перед камерою і почав про себе розповідати. Треба було вибудувати історію, в яку б увійшла моя власна доля. Спочатку режисер хотів зняти фільм про простого хлопця з Бельгії, який поїхав до Америки і здобув там успіх, а потім повернувся до рідної Бельгії, але в такому... поламаному стані. Не хотів, щоб мене як персонажа убивали у цьому фільмі.
Сам режисер — Мабрук Ель Мекрі — виріс на вулицях Парижа, і в дитинстві у нього на стіні висів плакат мого фільму «Кривавий спорт». Врешті під час створення фільму він вирішив розказати про мене більше, ніж про героя, що розуміється тільки на бойових мистецтвах, а показати якості, що криються за міфічною людиною на ім’я Жан Клод Ван Дамм. Коли стаєш великим актором — не хочу сказати, що я великий актор, але, думаю, непоганий актор, — то представляєш якихось нереальних персонажів, їх немає у реальному житті, це все вигадка. У цьому фільмі я напівміф, напівлюдина. Все, що я хотів сказати, я сказав у трихвилинному інтерв’ю, що є у фільмі. Я його дав, коли був молодим, і завдяки йому я прославився.
Узагалі, я вже втомився розповідати про своє приватне життя, про своїх жінок... Мені вже майже 50 років, і я втомився від цієї слави й уваги. Чим більше прославленим стаєш, тим більше соромишся говорити про своє власне життя. Якщо хочете зі мною познайомитися, то треба десь місяць поїздити за мною з телекамерами.
— Чи дійсно ви збираєтеся знімати фільм в Україні? Про що він буде? Яких акторів ви підберете?
— Планується три реаліті–шоу, початок роботи за планом — 1 вересня. Перше шоу — на основі казки. Друге — закадрова робота фільму «Башта» (The Tower). Третє — справжній бій із боксером Семом Роуком, я буду по–справжньому з ним битися в Макао. Для мене це небезпечно як для актора з великою історією, але я хочу довести, що здатен на такі подвиги.
«Башту» зніматимемо в Україні, і дія відбуватиметься в Україні. Як сталося, що це буде в Україні? Пан Халпахчі (Андрій Халпахчі — арт–директор «Молодості». — Ред.) давно мене запрошував на фестиваль, і я нарешті зміг приїхати, окрім того, у мене тут є двоє хороших знайомих. І я знаю, що ваша країна досить розвинена у сенсі кінематографічних можливостей, знімати тут недорого, і тут є професіонали. Я хотів би створити навіть свою базу, щоб працювати в Україні постійно: слава Богу, летіти сюди з Бельгії всього дві–три години. Я хотів би почуватися тут, як удома.
Так, у фільмі зніматимуться українські та американські актори. Дія відбуватиметься у маленькому містечку, його жителі — такі собі невдахи. Потім у їхній світ прибуваю я, і починається історія з мого власного життя. Я хотів би, щоб це був останній великий фільм про бойові мистецтва.
«Хочу сам фінансувати проекти»
— Ви — автор фільму «Шлях орла» (The Eagle Path) — сценарист, режисер, актор. Чому вирішили писати сценарій? І що з літератури вас надихнуло?
— Якщо говорити про літературу, то у мого батька була невелика книжкова крамниця, я багато читав, і у мене був улюблений книжковий персонаж — такий собі чоловічок, для якого все було можливим, саме його я взяв собі за приклад. А «Шлях орла» я знімав без сценарію, що дивувало всіх. Але я знав, що треба робити, я відчував рівень акторської гри, відчував нюанси — чи він грає правдиво, чи фальшивить. Для мене це головне. Я хочу сам фінансувати проекти, аби бути господарем становища.
— Ви займалися балетом. Чи знадобилися вам ці професійні якості у акторській кар’єрі?
— Протягом церемонії закриття фестивалю я вам це покажу (сміється). Я досить серйозно займався балетом, і це була хороша школа для мене. Але в якийсь момент треба було вибирати між балетом і карате, і коли я набрав вагу, то довелося полишити балет.
— У фільмі JCVD ви показали, що справжні чоловіки також можуть плакати. Які фільми вас можуть спонукати до таких емоцій?
— Фільми, у яких багато правди. Іноді неважливо — гарний актор чи не дуже, але коли в нього є щось істинне в очах — це зачіпає.