Складний світ емоцій жінки стає темою не тільки для анекдотів, а й для наукових досліджень. Наприклад, що краще для здоров'я — стримувати гнів чи давати йому вихід? Нещодавно вчені з'ясували, що наш гнів, хандра, реакція на горе серйозно шкодять фізичному стану. Дослідження американських вчених показують, що роздратування жінок призводить до цілої низки проблем, включаючи депресію, захворювання серця, високий кров'яний тиск, артрити, наркотичну чи алкогольну залежність, ожиріння. Цікаво, що проблеми зі здоров'ям виникають незалежно від того, дає жінка вихід гніву чи придушує його. Хоча жінки, які довго стримують свій гнів, удвічі частіше ризикують померти у молодому віці, ніж ті, хто одразу проявляє «настрій».
Висновок — не треба гніватись узагалі. Подумайте про витоки гніву, чому він виникає, аналізуйте. Морін Лассен, психолог-клініцист з американського міста Фінікс, рекомендує записувати кожний епізод гніву із зазначенням того, що стало приводом для його спалаху, хто ще при цьому був присутній, як довго він тривав, як ви реагували, що відчували до неприємного епізоду. Через кілька тижнів продивіться записи — і, можливо, знайдете якусь закономірність.
Є й простіші поради психологів: відчуваючи приближення нападу гніву, порахуйте до десяти. Або до двадцяти. Намагайтесь «знищити» джерело гніву. Навантажте себе фізично. До речі, жінки більше страждають і на депресію, бо, на відміну від представників сильної статі, емоційнішi, схильні до самокопання, пошуку власної провини.
Є кілька порад для тих, хто не може вийти з цього стану. Головний секрет — почніть щось робити і припиніть шукати причини вашого поганого настрою. Окрім того:
1. Не ставте перед собою надто складних завдань. Якщо ви очікуватимете багато, велика ймовірність поразки, що знов кине вас у відчай і погіршить самопочуття.
2. Великий обсяг роботи розбивайте на частини. Визначте, що для вас є першочерговим, а що може почекати.
3. Важливі рішення про переїзд, зміну роботи, розлучення не приймайте, не порадившись із друзями, або відкладіть на «постдепресійний» період
4. Уникайте самотності. Проводьте час у товаристві інших людей. Говоріть з ними про речі, які не мають відношення до вашої депресії.
5. Робіть те, що покращує ваш настрій, — сходіть у кіно, відвідайте басейн. Доставляйте собі маленькі радощі — пінну ванну, музичний вечір, похід на танці.
6. Виконуйте фізичні вправи. Біг підтюпцем, ходіння, велосипедні прогулянки дають значний ефект для покращення тонусу людей у стані депресії.
7. Виключіть зі свого меню кофеїн та рафінований цукор, тому що вони сприяють поглибленню депресії.
8. Не переїдайте і не відмовляйтесь від їжі. Ваша дієта повинна бути збалансованою і здоровою.
9. Не засмучуйтесь, якщо ці вправи не поможуть відразу. На все потрібен час.
Дехто «воює» з депресією за допомогою антидепресантів. Але ліки можуть дати неприємні побічні ефекти, такі як сухість у роті, неполадки з сечовим міхуром, сексуальні проблеми, погіршення зору, запаморочення, сонливість та порушення сну. Отож гніватися чи ні — вирішувати вам, наше діло — попередити.