Прийнятий надвечір у середу Закон «Про затвердження загальнодержавної програми імунопрофілактики і захисту населення від інфекційних хвороб на 2009—2015 роки» — перша спроба на законодавчому рівні затвердити програму вакцинації в країні. Раніше існували лише програми, затверджені Кабміном. «Цей закон мав з’явитись ще рік тому, — розповів у коментарі «УМ» народний депутат, заступник голови комітету з питань охорони здоров’я ВР Віктор Корж. — Стан здоров’я наших громадян змінюється, нам потрібні нові методи вакцинації».
За словами голови Комітету ВР із питань охорони здоров’я Тетяни Бахтєєвої, щеплення проти кору, дифтерії, правця, туберкульозу, краснухи і гемофільної інфекції, що викликає менінгіт, як і раніше, будуть обов’язковими. А ось вакцинація проти грипу залишиться добровільною.
Утім є певні нововведення, передбачені законом: для кожного українця введуть особливий сертифікат вакцинації, так званий «паспорт вакцинації», де буде прописана вся історія щеплень. «Кожен громадянин наступного року отримає індивідуальний документ, який буде супроводжувати його з народження упродовж усього життя, міститиме інформацію про те, яка вакцина змінилась, як вона реагувала, які були ускладнення, й особливо буде звертатись увага на післявакцинальні реакції», — розповів учора на прес–конференції Головний державний санітарний лікар країни, заступник міністра охорони здоров’я Олександр Біловол. Він також відзначив, що перед вакцинацією проводитиметься поглиблений медичний огляд дітей.
Як повідомляють у МОЗ, батьки зможуть відмовитися від вакцинації свого чада, втім без щеплень дитину можуть не прийняти в садок, школу чи університет. Тож відтепер батьків ознайомлюватимуть із вакциною і розповідатимуть про її ефективність. «Адже новим законом передбачено й просвітницьку діяльність», — пояснює Віктор Корж. До слова, на нову п’ятирічну програму з вакцинацією із держбюджету обіцяють виділити близько трьох мільярдів гривень.