Минулими вихідними у багатьох містах відбулися акції, присвячені річниці створення Української повстанської армії та роковинам загибелі Степана Бандери. Найрезонанснішими стали події у Запоріжжі та Донецьку, де прихильники різних ідеологій не тільки побилися, а й... стріляли
Свистіли кулі. Звідкіля ж?
Інцидент стався в Запоріжжі позавчора надвечір. У сутичці не на жарт зійшлися затяті опоненти, «яблуком розбрату» для котрих є ставлення до УПА. Прихильники ОУН–УПА завчасно подали до Запорізького міськвиконкому заявку на проведення проспектом Леніна Маршу патріотів. Утім у мерії задовольнили іншу заявку — щодо заборони згаданого маршу, чого домагалися місцева філія Партії регіонів і комуністи. За інформацією Володимира Кальцева, одного з лідерів «біло–голубих», у місцях вірогідної з’яви «бандерівців» було організовано чергування, на підмогу прийшли і козаки; припарковані автобуси з «чатувальниками» були помічені у щонайменше трьох місцях. Визнав це, коментуючи НП «Репортеру Запоріжжя», і пан Кальцев. Як і стрілянину біля кафе «Чай» (на майдані Леніна). Демонструючи журналістам підібрану гільзу (решту нібито забрала міліція), «регіонал» стверджував, ніби декілька груп, по 20—30 прихильників ОУН–УПА у кожній, з бійками пробивалися до пам’ятника Леніну. Не змогли — почали стріляти. «З якої зброї стріляли — міліція з’ясує. Чоловік із десять затримано. За участі активістів нашої партії», — обіцяє Кальцев.
В очевидців полярна версія — кулі свистіли зі сторони «регіоналів», які потім ще й кинулися наздоганяти симпатиків ОУН–УПА. «Близько сорока людей мчало з голубими пов’язками на рукавах, — розповідає студент Віктор Р. — А міліціонери кричали: «Лупіть їх, вам за це нічого не буде!» Чому комуністам і ПР провокацію дозволили, а патріотів розганяли і в центрі міста, і на околицях?..». Аналогічна претензія і в керівника однієї з патріотичних організацій Запоріжжя Ігоря Артющенка: марш не дозволили в останній момент, коли не було часу застерегти своїх від провокацій; на патріотів накинулися накачані молодики від Партії регіонів, один із них і почав стрілянину; комуністи витягали наших дівчат з уквітчаних червоно–чорними стягами автівок... Пан Артющенко підтвердив, що до Ленінського райвідділку міліції було доправлено вісьмох активістів–патріотів, однак не за стрілянину, а за те, що біля пам’ятника жертвам політичних репресій вони спалили червоний прапор — зі свастикою і портретами Сталіна та Гітлера.
Розслідування триває. Зауважимо лише, що кількома днями до «кривавої неділі» на проспекті «імені бандита Лєніна», як акцентує сайт запорізької філії ВО «Свобода», міліція затримала чотирьох молодиків, які розклеювали плакати «Бандера — наш герой! Покрова — наше свято!». Мотив — порушення статті 152 Адміністративного кодексу. Наступного дня «свободівські» плакати були заклеєні афішами російського гурту «Король і шут».
Судді не знають історії
У Донецьку співробітники міліції теж припинили спроби проведення акції на честь річниці створення ОУН–УПА. Під час сутички між націоналістами та комуністами четверо осіб було затримано. Із запланованим проведенням акції не погодилися у Донецькому міськвиконкомі, а тому й звернулись з позовом до Окружного адміністративного суду, який усе–таки заборонив проведення заходу.
Та все ж активісти націоналістичних організацій зібралися біля пам’ятника Пушкіну одночасно з активістами Компартії та Блоку Вітренко, які хотіли стати на заваді заходу на честь ОУН–УПА. Коли патріоти спробували розвернути транспаранти, правоохоронці цього не дозволили, а трьох «прапороносців» затримали. Після цього 25—30 симпатиків ОУН–УПА вирушили до пам’ятника Тарасові Шевченку. Утім і тут їх зупинили «ліві». Зав’язалася бійка, якої можна було б уникнути, якби місцева влада не використовувала подвійні стандарти. Адже, як завжди, «червоним» проводити мітинг дозволили, а патріотів традиційно запроторили до буцегарні.