Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) стверджує, що понад 30 відсотків ліків, які продають у країнах Африки, окремих частинах Азії та Латинської Америки, є підробками. Згідно з дослідженнями базованої у США неурядової організації Centre for Medicines in the Public Interest («Центр медицини в громадських інтересах»), у 2010 році обсяги продажу фальсифікованих лікарських препаратів у світовому масштабі становитимуть 75 млрд. доларів. Це на 90 відсотків більше порівняно з 2005 роком.
Фальсифікат почувається добре в тих країнах, де регуляторна система контролю медичних препаратів та система покарань за фальсифікат украй слабкі. В Африці, де 80 відсотків ліків імпортовані, фальшиві препарати та відсутність засобів їхнього аналізу можуть мати катастрофічні наслідки. ВООЗ стверджує, що щороку можна було б рятувати 200 тисяч людських життів, якби знайти засоби виявлення лікарського фальсифікату.
За виготовленням фальшивих ліків стоять кримінальні та мафіозні організації. Більшість їхніх заводів розташована в Африці, а лабораторії — в Азії. Для боротьби з ними ВООЗ створила 2006 року антифальсифікатну групу Impact. Але можливості цього підрозділу дуже обмежені. Минулої неділі колишній президент Франції Жак Ширак виступив з ініціативою боротьби з підробними лікарськими препаратами — так званою «Декларацією Котону». Першим кроком буде прийняття вже на початку наступного року міжнародної конвенції з боротьби із фальшивими лікарськими препаратами.
Але вчені та фармацевти, не чекаючи наступного року, вже роблять посильний внесок у боротьбу з такими злочинами. Швейцарські інженери цього тижня передали уряду Малі першу недорогу машину для виявлення лікарських підробок. Її створили спільними зусиллями вчені Школи фармацевтики з Лозанни та Женеви і Фрібурзького інженерно–архітектурного коледжу. Ця апаратура працює за принципом капілярного електрофорезу, тобто розпізнає складові ліків шляхом виділення молекул за розміром та електричним зарядом. Таке фахове обладнання вже є на ринку, але воно дуже дороге — від 58 до 78 тис. доларів. Розроблена швейцарцями апаратура не поступається за характеристиками, але коштує лише сім тисяч доларів.