«Чорний список» боржників банк «Надра» на своєму сайті вивісив ще минулого тижня. До переліку потрапили 42 тисячі позичальників — фізичних осіб, малого та середнього бізнесу, корпоративних клієнтів. Усі мають прострочену заборгованість — загальний борг становить 8,5 мільярда гривень. Із них 6,4 мільярда винні корпоративні клієнти, 658 мільйонів — малий і середній бізнес і ще півтора мільярди — населення.
Поспішаючи виконати указ Президента Віктора Ющенка, банк розголосив не лише назви та організаційно–правову форму компаній, а також прізвища, імена та по батькові своїх клієнтів. При цьому, в тексті указу немає ні чіткої вимоги, ні навіть дозволу банкам робити таку інформацію публічною. І правильно: адже, оприлюднивши списки, установа порушила статтю 60 Закону «Про банки та банківську діяльність», де відповідна інформація становить банківську таємницю.
«Банки можуть обмінюватись такою інформацією між собою, створювати реєстр кредиторів. Проте називати прізвища людей, повідомляти, що в них підписано договір із банком чи є прострочені зобов’язання, — значить, порушувати банківську таємницю. Це може бути кримінальним злочином — тож позичальник має право подати заяву в прокуратуру про порушення щодо банку кримінальної справи», — розказав почесний президент юридичної компанії Jurimex Данило Гетьманцев.
Для компаній–боржників витівка банку стала неприємним сюрпризом. «Банк не інформував нас про цей список. Ми співпрацюємо з ними з 2002 року і за цей час залучили кредитів на 10 мільйонів доларів. При цьому, 97 відсотків боргу ми повернули, залишилось ще 350 тисяч доларів. Ми не такий великий боржник, щоб потрапити в чорний список», — вважає фінансовий директор групи компаній «Вінніфрут» Леонід Безручко.
За словами президента ще однієї компанії–боржника — Unitrade Group Володимира Колодюка «публікація списків боржників, згрупованих у «бізнес–групи», — грубе порушення закону!». «Ми обов’язково звернемося до суду з проханням оцінити дії банку», — каже він.
Проте, перш за все, поспішність вдарить по самому банку. «Це може ускладнити погашення боргів: адже така поведінка відштовхне будь–якого партнера. Хоча, мені здається, ніхто вже не думає про подальшу долю цього банку», — вважає екс–заступник голови Нацбанку України Сергій Яременко.