Учора було оголошено, що премія Шведського Центрального банку за економічні науки в пам’ять про Альфреда Нобеля (така офіційна назва Нобелівської премії з економіки) за 2009 рік дісталася двом американським ученим — Елінор Остром та Оліверу Вільямсону. 76–річну Остром, яка працює в університеті штату Індіана, відзначено «за аналіз економічного управління, особливо громадами». 77–річного Вільямсона, співробітника Каліфорнійського університету в Берклі, нагороджено «за аналіз економічного управління, особливо в рамках діяльності фірм». Нобелівську премію з економіки було засновано 1969 році. За 40 років нею нагороджено 62 учених, але Елінор Остром стала першою жінкою–лауреатом.
У прес–релізі Шведської академії пояснюється, що Остром продемонструвала, як об’єднання користувачів можуть успішно управляти громадською власністю. А Вільямсон розробив теорію про те, в яких випадках бізнес–фірми можуть слугувати як структури вирішення конфліктів. Упродовж останніх трьох десятиліть розробки цих учених вивели питання економічного управління з другорядних на чільні місця наукового вивчення та аналізу. Економічні трансакції існують не лише на ринках, а й усередині фірм, асоціацій, домашніх господарств та різноманітних агенцій. Раніше економічні теорії висвітлювали переваги та обмеження ринків і майже не надавали уваги процесам у межах менших інституцій. Відзначені «Нобелем» дослідники продемонстрували, що за допомогою економічного аналізу можна також пролити світло на форми соціальної організації, спростували загальну думку, що громадською власністю не може ефективно керувати, тому управління нею повинне здійснюватися або «згори», або вона має бути приватизованою.
А ТИМ ЧАСОМ...
Обама прийняв «Нобеля», але гроші роздасть на благочинність
У світі надалі бурхливо обговорюють суперечливе рішення про призначення Нобелівської премії миру Бараку Обамі. Президент США і сам заявив, що вражений та здивований цим рішенням. Проте повідомив, що прибуде 10 грудня в Осло на церемонію вручення нагороди і виголосить традиційну лауреатську промову, але чек на 1,4 млн. доларів передасть благодійним організаціям.
Європейські та американські ЗМІ виявляють менше делікатності в коментарях щодо нагородження президента США Нобелівською премією. «Вибір Нобелівського комітету не лише осоромив Обаму, а й применшив цінність самої нагороди», пише газета «Лос–Анджелес таймс». «Дивна це Нобелівська премія миру, якщо вам від її призначення стає незручно», іронізує «Вашингтон пост». Газета вважає, що рішення Нобелівського комітету є «ведмежою послугою» для Обами, змусить його зайняти твердіший курс у міжнародній політиці, щоб спростувати закиди, начебто він є улюбленцем європейських лівих та керується більше інтересами міжнародної спільноти, ніж інтересами США.
«Нобель миру для Обами — це немов Нобелівська премія з літератури для початківця», пише французька «Ле Монд».